Reklama

Wiwaty zabrzmiały podczas uroczystości z okazji 235 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. -  Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to nie tylko ważne wydarzenie historyczne, lecz przede wszystkim żywe zobowiązanie wobec siebie nawzajem – mówiła podczas spotkania z mieszkańcami na pułtuskim rynku Beata Jóźwiak, Burmistrz Pułtuska.  - Święto przypomina nam, że siła państwa, rodzi się z siły jego obywateli, z ich postaw, wzajemnego szacunku i gotowości do działania na rzecz innych – dodała.

- „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” - zacytowała H. Kołłątaja burmistrz Pułtuska. – Te słowa przypominają nam, że każdy z nas ma swój udział w budowaniu  wspólnoty zarówno tej narodowej, jak i tej najbliższej, lokalnej.  Gmina Pułtusk to miejsce, w którym prawdziwą siłą są ludzie. To państwo swoją codzienną pracą, życzliwością i zaangażowaniem tworzycie jej wyjątkowy charakter.  W czasach, gdy świat stawia przed nami nowe wyzwania, szczególne ważne jest pielęgnowanie tej jedności, opartej na wzajemnym zaufaniu, dialogu i gotowości do współpracy. (...) Niech się święci 3 Maja! - zawołała burmistrz.

- Wiwat 3 Maj! Wiwat! Wiwat! Wiwat! - wtórował Leszek Topólski, komendant Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13 pułku piechoty.

Reklama

Podczas spotkania Robert Czyżewski, Starosta Pułtuski przypomniał, że w tym roku obchodzimy 235 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. – To akt, który stał się fundamentem naszej tożsamości, symbolem nowoczesnej myśli politycznej i niezłomnego pragnienia wolności – powiedział. Życzył mieszkańcom, „aby dzień 3 maja umacniał poczucie wspólnoty”, życzył „Polski silnej, zasobnej i bezpiecznej. Kraju, w którym fundamentem jest pokój, wzajemny szacunek i solidarność”.

O Konstytucji 3 Maja opowiedziała też nauczycielka PSP  nr 1 im. K. Potockiej w Pułtusku Milena Żak.

Reklama

- Spotykamy się dzisiaj, aby uczcić jedno z najważniejszych świąt polskiej historii - 235 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 roku.  Była pierwszą w Europie, a drugą na świecie, po Stanach Zjednoczonych, ustawą zasadniczą regulującą organizację państwa oraz prawa i obowiązki obywateli. Dokument ten przyniósł Polakom nadzieję na uratowanie niezależności i niepodległości kraju. (...) Ustawa z 1791 roku stanowi współcześnie fundament tradycji ustrojowej Polski. Stała się dla pokoleń Polaków symbolem wolności i dumy narodowej. Z tego też powodu obchody rocznicy  uchwalenia Konstytucji były zakazane przez zaborców. Dopiero po odzyskaniu niepodległości  w 1918 roku, 3 Maja został uznany polskim świętem narodowym. W czasach II wojny światowej święto zostało zdelegalizowane, a po wojnie  władze komunistyczne nie przywróciły jego obchodów aż do 1990 roku. Od tego czasu możemy wspólnie celebrować święto Konstytucji 3 Maja - opowiadała nauczycielka pułtuskiej szkoły.

Po przemówieniach rozległy się salwy honorowe. Następnie uczestnicy uroczystości, eskortowani przez pułtuskich motocyklistów, przy dźwiękach Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Pułtusku, przeszli do Bazyliki. Tam odbyło się przedstawienie „Wolność. Naród. Ojczyzna” w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Przemiarowie, rozpoczęte zjawiskowym polonezem. 

Reklama

Uroczystości zakończyła Msza Święta w intencji Ojczyzny.

 

Relacje filmowe na redakcyjnym FB - tutaj

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 05/05/2026 10:47
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo pultusk24.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości