Wiwaty zabrzmiały podczas uroczystości z okazji 235 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. - Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to nie tylko ważne wydarzenie historyczne, lecz przede wszystkim żywe zobowiązanie wobec siebie nawzajem – mówiła podczas spotkania z mieszkańcami na pułtuskim rynku Beata Jóźwiak, Burmistrz Pułtuska. - Święto przypomina nam, że siła państwa, rodzi się z siły jego obywateli, z ich postaw, wzajemnego szacunku i gotowości do działania na rzecz innych – dodała.
- „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” - zacytowała H. Kołłątaja burmistrz Pułtuska. – Te słowa przypominają nam, że każdy z nas ma swój udział w budowaniu wspólnoty zarówno tej narodowej, jak i tej najbliższej, lokalnej. Gmina Pułtusk to miejsce, w którym prawdziwą siłą są ludzie. To państwo swoją codzienną pracą, życzliwością i zaangażowaniem tworzycie jej wyjątkowy charakter. W czasach, gdy świat stawia przed nami nowe wyzwania, szczególne ważne jest pielęgnowanie tej jedności, opartej na wzajemnym zaufaniu, dialogu i gotowości do współpracy. (...) Niech się święci 3 Maja! - zawołała burmistrz.
- Wiwat 3 Maj! Wiwat! Wiwat! Wiwat! - wtórował Leszek Topólski, komendant Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13 pułku piechoty.
Podczas spotkania Robert Czyżewski, Starosta Pułtuski przypomniał, że w tym roku obchodzimy 235 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. – To akt, który stał się fundamentem naszej tożsamości, symbolem nowoczesnej myśli politycznej i niezłomnego pragnienia wolności – powiedział. Życzył mieszkańcom, „aby dzień 3 maja umacniał poczucie wspólnoty”, życzył „Polski silnej, zasobnej i bezpiecznej. Kraju, w którym fundamentem jest pokój, wzajemny szacunek i solidarność”.
O Konstytucji 3 Maja opowiedziała też nauczycielka PSP nr 1 im. K. Potockiej w Pułtusku Milena Żak.
- Spotykamy się dzisiaj, aby uczcić jedno z najważniejszych świąt polskiej historii - 235 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 roku. Była pierwszą w Europie, a drugą na świecie, po Stanach Zjednoczonych, ustawą zasadniczą regulującą organizację państwa oraz prawa i obowiązki obywateli. Dokument ten przyniósł Polakom nadzieję na uratowanie niezależności i niepodległości kraju. (...) Ustawa z 1791 roku stanowi współcześnie fundament tradycji ustrojowej Polski. Stała się dla pokoleń Polaków symbolem wolności i dumy narodowej. Z tego też powodu obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji były zakazane przez zaborców. Dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, 3 Maja został uznany polskim świętem narodowym. W czasach II wojny światowej święto zostało zdelegalizowane, a po wojnie władze komunistyczne nie przywróciły jego obchodów aż do 1990 roku. Od tego czasu możemy wspólnie celebrować święto Konstytucji 3 Maja - opowiadała nauczycielka pułtuskiej szkoły.
Po przemówieniach rozległy się salwy honorowe. Następnie uczestnicy uroczystości, eskortowani przez pułtuskich motocyklistów, przy dźwiękach Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Pułtusku, przeszli do Bazyliki. Tam odbyło się przedstawienie „Wolność. Naród. Ojczyzna” w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Przemiarowie, rozpoczęte zjawiskowym polonezem.
Uroczystości zakończyła Msza Święta w intencji Ojczyzny.
Relacje filmowe na redakcyjnym FB - tutaj
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze