Otwarci i pomocni - tak widzą Polaków zagraniczni turyści, choć nie brakuje krytycznych głosów. - Na początku wydali mi się trochę poważni - mówi Soli z Hiszpanii. - Wydaje mi się, że ich lubię. Są bardzo mili i sympatyczni. Zawsze się uśmiechają - mówi Mia, 18-latka z Anglii. Podobnego zdania jest Meline z Francji, która przekonuje, że stereotyp o mniej przyjaznych Polakach jest nieprawdziwy. - Przyjęcie w Polsce oceniam podobnie, jak we Francji - dodaje.
"Polacy są dość życzliwi i gościnni"
Gianluca z Włoch podkreśla, że jego pierwsze wrażenia w naszym kraju są pozytywne: — Polacy są dość życzliwi i gościnni. Mam nadzieję, że to pierwsze wrażenie potwierdzi się w kolejnych dniach.
Niektórzy rozmówcy Onetu zauważają jednak, że z czasem ich opinia uległa zmianie. — Na początku wydali mi się trochę poważni, ale teraz uważam, że są bardzo uprzejmi i pomocni wobec nas, turystów — mówi Soli z Hiszpanii.
Wyraźne różnice w odbiorze Polaków pojawiają się między miastami. Feodora zwraca uwagę na nieprzyjazną atmosferę w Szczecinie: — Ludzie w Szczecinie są naprawdę nieuprzejmi. Myślę, że nie lubią obcokrajowców. Z kolei w Krakowie jej doświadczenia są zupełnie inne: — Tutaj ludzie są milsi. Może dlatego, że to duże miasto.
Kulturowe podobieństwa i różnice
Niektórzy zagraniczni goście dostrzegają podobieństwa kulturowe. Jeden z Włochów zauważa, że Polacy i Włosi mają wspólne wartości, a młodzi Polacy są szczególnie otwarci na przyjezdnych z Włoch.
Są też opinie bardziej krytyczne. Harry z Walii zwraca uwagę na dystans w codziennych sytuacjach: — Jako turysta myślę, że są trochę nieuprzejmi. Czasami wchodzę do sklepu i nikt nawet się nie wita.
Zupełnie inne doświadczenia opisuje Archie z Wielkiej Brytanii: — Sprzedawczynie były dla nas naprawdę miłe. Pytały o Anglię, a jedna z nich nawet śpiewała nam piłkarskie przyśpiewki.
Więcej informacji - tutaj
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze