Reklama

1,5 mln emerytów i rencistów korzysta z mLegitymacji ZUS

​​​​​​​Elektroniczna wersja legitymacji funkcjonuje od styczniu 2023 roku. Emeryci i renciści, którzy po tej dacie uzyskali prawo do świadczenia, otrzymują ją automatycznie. Dokument po pobraniu jest dostępny w aplikacji mObywatel. Tradycyjną, plastikową kartę można otrzymać wyłącznie na wniosek. Przez ponad trzy lata mLegitymację aktywowało prawie 1,5 mln emerytów i rencistów.

- W aplikacji mObywatel wśród dostępnych dokumentów znajduje się również mLegitymacja emeryta-rencisty. Osoby korzystające już z aplikacji mogą w prosty sposób dodać ją do swojego katalogu cyfrowych dokumentów. MLegitymacja działa tak samo jak tradycyjna plastikowa karta. Potwierdza status emeryta lub rencisty i uprawnia do korzystania przysługujących ulg i zniżek. Świadczeniobiorcy mogą posługiwać się nią na swoim urządzeniu mobilnym, np. smartfonie. Jeśli emeryt lub rencista nie korzystał dotychczas z elektronicznych dokumentów, a chciałby mieć je w telefonie, powinien zainstalować bezpłatną aplikację mObywatel. Następnie należy potwierdzić swoją tożsamość, dodając dowód osobisty, jeśli nie został on wcześniej aktywowany w aplikacji. Po uruchomieniu mObywatela wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i wskazać z listy legitymację emeryta-rencisty - informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Świadczeniobiorcy, korzystający z mLegitymacji podkreślają, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Wychodząc z domu, wystarczy zabrać ze sobą telefon komórkowy, aby mieć legitymację zawsze w zasięgu ręki. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o noszeniu tradycyjnego dokumentu ani obawiać się, że nie będzie można skorzystać z przysługujących emerytom i rencistom ulg oraz uprawnień. Tylko w tym roku mLegitymację w aplikacji mObywatel pobrało już 174 tys. osób.

Reklama

Plastikowa legitymacja wydawana jest wyłącznie na wniosek

Od stycznia 2023 roku tradycyjną, plastikową legitymację emeryta-rencisty można otrzymać wyłącznie na wniosek. Może go złożyć osoba zainteresowana, jej przedstawiciel ustawowy albo pełnomocnik. Formularz ERL można przekazać do ZUS-u w dowolnym momencie, zarówno podczas ubiegania się o emeryturę lub rentę, jak i po przyznaniu świadczenia.

W 2023 roku mLegitymację aktywowało 611 tys. emerytów i rencistów. W 2024 roku z elektronicznej legitymacji skorzystało kolejnych 317,5 tys. osób, a w 2025 roku 341 tys. osób.

Reklama

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 25/06/2026 13:35
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo pultusk24.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości