:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE
Historia, Żołnierska pamięć - zdjęcie, fotografia
Portal pultusk24.pl 31/10/2018 11:30

W sobotę 27 października 2018 roku, w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, członkowie Zarządu Koła nr 24 Stowarzyszenia Saperów Polskich im. 1. Batalionu Saperów w Pułtusku, uczcili pamięć o żołnierzach poległych w obronie Pułtuska oraz o tych żołnierzach, którzy stracili swoje młode życie podczas powojennego rozminowania kraju.

Działania II Wojny Światowej, obok potężnych zniszczeń infrastruktury Polski, pozostawiły na terytorium kraju miliony pocisków, bomb, min, granatów oraz innych śmiercionośnych przedmiotów. Niebezpieczne pozostałości wojenne obejmowały, jak się później okazało, ponad 80% ogólnej powierzchni Polski. Taka sytuacja powojenna spowodowała konieczność przystąpienia do natychmiastowych działań: sprawdzania, a następnie rozminowania terenów, na których „rdzawa śmierć” zagrażała w dalszym ciągu polskiemu społeczeństwu.

Wielka operacja rozminowania terytorium kraju rozpoczęła się w drugiej połowie marca 1945 r. i trwała do końca 1956 r. – nieprzerwanie przez dwanaście lat. Objęła ona prawie całe terytorium Polski.

Operacja rozminowania terytorium kraju oficjalnie została zakończona pod koniec 1956 r. Z tej okazji minister obrony narodowej wydał rozkaz Nr 11/MON z 30 stycznia 1957 r., w którym dokonał podsumowania dwunastoletniej pracy żołnierzy wojsk inżynieryjnych na połach minowych, wyraził im podziękowanie, rozkazując jednocześnie kontynuowanie akcji oczyszczania terenów z przedmiotów wybuchowych.

Tak więc od 1957 r. prowadzi się oczyszczanie kraju z resztek min i wszelkiej amunicji. Trwa ono nieprzerwanie do chwili obecnej.

Tablice pamiątkowe znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu Pomnika Chwała Saperom w Warszawie, upamiętniają śmierć 658 saperów tragicznie poległych w czasie rozminowania kraju.

Wielkie straty od min i przedmiotów wybuchowych poniosła ludność cywilna, zwłaszcza dzieci i młodzież. Na podstawie przybliżonych danych ocenia się, że od czasu wojny do 1994 r. straty te wyniosły około 5 tys. ofiar śmiertelnych i ponad 9 tys. rannych, szacując około 81% tych ofiar, przypada na dzieci i młodzież.

Cały tekst Prezesa Koła Nr 24 Stowarzyszenia Saperów Polskich im. 1. Batalionu Saperów w Pułtusku gen. bryg. w st. spocz. dr inż. Bogusława Bębenka w kolejnym wydaniu Pułtuskiej Gazety Powiatowej.

Na zdjęciu: Członkowie Zarządu Koła nr 24 Stowarzyszenia Saperów Polskich  im. 1. Batalionu Saperów w Pułtusku przed zaświeceniem symbolicznych zniczy przy żołnierskich mogiłach na cmentarzu w Pułtusku.

 Ogłoszenia PREMIUM

Zaginął rudo-biały kocur

7 listopada 2019 zaginął duży rudo-biały kastrowany i zaczipowany kocur. Jeżeli wiesz gdzie przebywa zadzwoń 608 43 45 46 lub 516 703 748.


Reklama
 Reklama