:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  8°C pochmurno z przejaśnieniami

Zespół „Gloria” zachwycił uczestników Kongresu Młodzieży Polonijnej

W środę 1 sierpnia, uczestnicy II Kongresu Młodzieży Polonijnej odwiedzili Rostkowo i Pułtusk. Po wspólnej Mszy Świętej pod przewodnictwem JE ks. bpa. Piotra Libery oraz ks. bpa. Wiesława Lechowicza uczestnicy zostali zaproszeni na występ zespołu „Gloria”, pochodzącego z parafii św. Jana Chrzciciela w Obrytem. Zespół zaprezentował program patriotyczny składający się ze śpiewu oraz tańca.

Na rozpoczęcie młodzież wykonała „Rotę”, a następnie starsi koledzy zatańczyli tradycyjny, polski taniec – polonez. W dalszej części programu młodzież z Obrytego przygotowała dla uczestników Kongresu tradycyjne pieśni kurpiowskie, a zaraz po nich zaprezentowali dwa tańce – oberka i walca. Jak sami podkreślili: „tych tańców nie mogło zabraknąć na Mazowszu”. Na zakończenie programu występujący oraz uczestnicy programy kilkakrotnie zatańczyli taniec belgijski. Zespół „Gloria” zachwycił uczestników Kongresu Młodzieży Polonijnej.

Zespół „Gloria” powstał w 2014 roku z inicjatywy księdza proboszcza Cezarego Siemińskiego. Na co dzień opiekunem grupy jest s. Halina Kawalec, a instruktorem Ewa Rosłoniec. Młodzi wyposażeni są w tradycyjne kurpiowskie stroje, a członkami zespołu jest młodzież ze szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Zespół aktywnie uczestniczy w życiu parafii posługując w uroczystych Mszach Świętych oraz organizując pikniki parafialne. Zespół promuje kulturę kurpiowską poprzez występy, tworzenie wycinanek kurpiowskich oraz fafernuchy, czyli tradycyjne ciasteczka pochodzące z Puszczy Białej.

Zachęcamy do zajrzenia na ich facebookowy fanpage: Parafia Obryte oraz obejrzenia pozostałych zdjęć z występu w Rostkowie na naszym fanpagu: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Płockiej.
 

Magdalena Karpińska

Rzecznik Zarządu KSM DP
 

Wydarzenia, Obryte - więcej informacji