:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Samorząd, Zadania nowych samorządowców - zdjęcie, fotografia
Portal pultusk24.pl 19/10/2018 17:38

Na zdj. ostatnia sesja Rady Miasta tej kadencji W niedzielę wybory. Już więc w przyszłym tygodniu będziemy znali nazwiska radnych miejskich i powiatowych. Zaczną się więc rozmowy koalicyjne i oczekiwanie na drugą turę wyborów na burmistrza (choć przydałoby się aby burmistrz był z pierwszej tury!). Nowi radni będą musieli stanąć przed nowymi wyzwaniami ale także posprzątać parę spraw z mijającej kadencji.

Najważniejsze zadania dla naszych samorządowców miejskich to:

- szybkie wyjaśnienie sprawy umorzeń podatków – zarówno tych dla Gajda Med., jak i tych dla Domu Polonii. Wydaje się, że w obu przypadkach decyzje były zbyt uznaniowe. Miasto ma podatki zbierać, a nie umarzać! Pobieżna analiza obu przypadków wskazuje, że są poważne szanse na anulowanie decyzji o umorzeniach. Na przyszłość wszelkie tego typu decyzje powinny zapadać jawnie. Najlepiej, aby o tym decydowała Rada Miejska.

- zmiana przepisów dotyczących tytułu Honorowego Obywatela Pułtuska. Potrzebne jest doprecyzowanie statutu tak, aby tytuł nie był obiektem żenujących działań lobbingowych, a stał się na powrót zaszczytnym. Warto się zastanowić czy upolitycznioną Radę Miejską nie wesprzeć w tej sprawie jakimś gremium z zewnątrz. Opiniować wnioski powinna grupa ludzi niepodatna na propagandę bądź polityczne naciski.

- porządna komisja rewizyjna. Niezależnie kto będzie burmistrzem Pułtuska mam dla niego radę – warto, aby szefem komisji rewizyjnej był przedstawiciel opozycji. Jego zadaniem jest szukanie dziury nawet tam gdzie jej jeszcze nie ma! Oczywiście po to aby nigdy nie powstała!

Natomiast radni powiatowi (i Zarząd Powiatu) mają jedno ważne zadanie – zdefiniować na nowo relacje: społeczeństwo powiatu – władze powiatu – szpital powiatowy. Kontrola tego co się w publicznym szpitalu dzieje to podstawa, przydałoby się także, aby przedstawiciele społeczności mieli też wpływ na przyszłość szpitala i opieki zdrowotnej. Nie będzie to zadanie łatwe bo i służba zdrowia to nie jest łatwy temat.

Na koniec zadanie dla wszystkich nowych samorządowców. W ostatnich dniach mamy w Pułtusku rządową ofensywę. „Wody Polskie” obiecały modernizację Narwi, minister sportu dotacje, jeszcze dziś będzie u nas premier i też pewnie coś obieca. Warto dopilnować, aby obietnice zostały zrealizowane niezależnie od tego kto wygra. Pilnujmy, bo drugi raz tak obiecywać będzie można dopiero za pięć lat!

Grzegorz Hubert Gerek

Zadania dla nowych samorządowców komentarze opinie

Dodajesz jako: |


Ogłoszenia PREMIUM

Wynajem sprzętu

Wynajmę - Odkurzacze piorące - młoty wyburzeniowe - młotowiertarki - żyrafa+odkurzacz - odkurzacz budowlany - osuszacz - drabiny rusztowania -..


Zaginął rudo-biały kocur

7 listopada 2019 zaginął duży rudo-biały kastrowany i zaczipowany kocur. Jeżeli wiesz gdzie przebywa zadzwoń 608 43 45 46 lub 516 703 748.


Reklama
 Reklama