:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  19°C pochmurno z przejaśnieniami

Wybory samorządowe – rada powiatu

Tydzień temu analizowaliśmy na pultusk24.pl i w Pułtuskiej Gazecie Powiatowej możliwe scenariusze dotyczące wyborów wójtów w gminach naszego powiatu. Dziś spróbujemy powróżyć z fusów i przeanalizować sytuację wyborczą dotyczącą rady powiatu.

Powróżyć z fusów – gdyż próba przepowiedzenia czegoś konkretnego w tych wyborach jest niezwykle karkołomna. Mamy bowiem bardzo mało danych. Nie wiemy ile komitetów wyborczych może startować, i jacy pojawią się kandydaci. Mimo wszystko warto spróbować.

Rada powiatu w Pułtusku liczy 17 radnych. Wybierani oni są w czterech okręgach: Pułtusk – 8 radnych, Obryte – Zatory – 3 radnych, Winnica – Pokrzywnica – 3 radnych i Gzy – Świercze – 3 radnych. Na terenie powiatu uprawnionych do głosowania jest 40.933 wyborców.

We wszystkich okręgach wiejskich wynik wyborów cztery lata temu był taki sam: 2 mandaty dla Polskiego Stronnictwa Ludowego i jeden dla Samorządowego Porozumienia Ziemi Pułtuskiej. Jak będzie teraz? Najbardziej prawdopodobna odpowiedź brzmi - tak samo!

Patrząc na wyniki wyborów europejskich i prezydenckich, analizując siły lokalnych działaczy poszczególnych partii można wywnioskować, że znów będzie 2 – 1. Jeśli się gdzieś coś zmieni to w okręgu zanarwiańskim. W gminach Obryte i Zatory teoretycznie przewaga PSL jest większa – rządzą obaj wójtowie związani z PSL. Z drugiej strony poparcie dla prawicowego kandydata na prezydenta było tam największe. Jak widać Kurpie są nieprzewidywalni i równie możliwy jest wynik 3 – 0 dla PSL jak i 2 – 1 dla SPZP.

W Pułtusku cztery lata temu wynik był następujący: SPZP – 3, PSL – 3 i SLD – 2. A jak będzie teraz? Po pierwsze to zapewne do walki spróbuje się włączyć Platforma Obywatelska. PO jest najsilniejszą partią w kraju ale w Pułtusku zajmuje trochę dalszą pozycję. Analizując dotychczasowe wyniki PO może u nas zająć czwarte miejsce. I jeśli rozłoży siły zarówno na wybory do rady miasta i do rady powiatu może okazać się, że nie udało się złapać dwóch srok. To samo dotyczy pułtuskiego Stronnictwa Demokratycznego. Z drugiej strony PO nie może sobie pozwolić na nie wystawienie listy do powiatu. PO więc kandydatów wystawi i... nie weźmie mandatu.

Zostaje więc nam trzy partie. I patrząc na ich aktualne siły, sondaże oraz analizując potencjalnych kandydatów najbardziej prawdopodobny wynik jest taki sam jak ten sprzed czterech lat 3 – 3 – 2. Co prawda wszyscy liczą, że dołożą choć po jednym mandacie. Gdyby jednak liczyć mandaty na które liczą działacze partyjni byłoby tych mandatów w radzie powiatu ze sto. A jest tylko 17.

Jak widać z powyższego wyniki wyborów mogą być identyczne jak przed czterema laty. Specyfika tych wyborów jest jednak taka, że wystarczą naprawdę niewielkie zmiany w ilości głosów by sytuacja się zmieniła.


Wybory samorządowe – rada powiatu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Wybory, - więcej informacji