:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Wywiad, Wiosna powiecie pułtuskim - zdjęcie, fotografia
Portal pultusk24.pl 03/03/2019 10:00

Z polityką jak dotąd nie miała nic wspólnego, nieobca jest jej jednak jest działalność społeczna. Pochodzi ze Śląska, od niedawna, z wyboru, mieszka w Zatorach. - Z koordynatorką partii Wiosna na terenie naszego powiatu Moniką Żabicką rozmawiał Grzegorz Gerek.

Dlaczego Wiosna?

Z powodu niemal całkowitego podobieństwa poglądów moich i środowiska politycznego, tworzącego nową partię polityczną „Wiosna”. Zgadzam się z tymi poglądami i uważam, że są dla Polski dobre.

Czy była Pani wcześniej związana z jakąś partią polityczną?

Nie, nie byłam związana z żadną partią polityczną, ani nie zajmowałam się dotychczas polityką. Określiłabym siebie jako społecznika. Zawsze poruszały mnie pewne kwestie, w które angażowałam się społecznie. Przed przeprowadzką do Zator, przez półtora roku byłam wolontariuszem w hospicjum, jako wolontariusz medyczny i jako wolontariusz akcyjny.

Przeprowadzając się ze Śląska na Mazowsze miałam czas na przemyślenie, obserwacje dwóch różnych środowisk i poczułam potrzebę robienia dalej czegoś dobrego dla ludzi. Chcę jednak zrobić coś więcej, na szerszą skalę niż dotychczas. Chcę angażować się w poprawę jakości życia Polaków i chcę zmieniać świat na lepsze.

Czy to hospicjum było na śląsku? Jakie to hospicjum?

Tak. Hospicjum Cordis. W Hospicjum zaangażowałam się w wolontariat medyczny i akcyjny. Wolontariat medyczny polega na wykonywaniu takich prac jak: toaleta, karmienie, zmiana opatrunków, dotrzymywanie towarzystwa. Wolontariat akcyjny to pomoc przy organizacji różnego rodzaju imprez dla podopiecznych Hospicjum jak i udział w akcjach, mających na celu pozyskanie dodatkowych funduszy dla Hospicjum.

Jakie są pani zadania jako koordynatora powiatowego „Wiosny”?

Będę zaangażowana w koordynowanie prac partii na terenie powiatu, w tworzenie struktur. Moim zadaniem jest dotarcie do ludzi, chcących działać w „Wiośnie” i stworzenie z nich prężnej struktury.

Zapewniam, że będziemy aktywni.

Można odnieść takie wrażenie, że program „Wiosny” w dużym stopniu skierowany jest do ludzi młodych…

Ja powiem tak, dla mnie to nie jest tylko kwestia tego najmłodszego elektoratu - przez wolontariat w hospicjum wyjątkowo bliskie są mi również osoby starsze.

Dlaczego mieszkańcy Pułtuska i powiatu pułtuskiego, a zwłaszcza ludzie młodzi, mieliby głosować na Wiosnę? Będzie Pani pracować w powiecie raczej konserwatywnym – tu ludzie głosują na PiS i PSL. Jak przekonać ich do głosowania na taką skrajnie lewicową partię?

Ja wychodzę z założenia, że wszystko da się zrobić, trzeba tylko znaleźć odpowiednią metodę, żeby trafić do danego człowieka.

I trzeba zajmować się konkretnymi problemami. W naszym programie ważna jest kwestia komunikacji. Miałam przyjemność korzystania tutaj z PKS-u, kiedy jeszcze był dworzec. Pamiętam, jak jednego roku wybrałam się ze Śląska do Zator z moim chrześniakiem, bo chciał wiedzieć jak to jest jechać pociągiem. Dojechaliśmy pociągiem do Legionowa, potem autobusem do Pułtuska. Pomimo wcześniejszego sprawdzenia rozkładu jazdy, autobus z Pułtuska do Zator nie pojawił się. Tak sobie pomyślałam – kurczę - ten mój chrześniak ma 10 lat, on wytrzyma, ale co jeżeli to jakaś matka z małym dzieckiem czy osoba starsza, która musi się gdzieś dostać. Przecież to jest jakaś katastrofa!

Są więc są takie kwestie do rozwiązania, których załatwienie będzie z korzyścią zarówno dla wyborców PiS, PSL jak i „Wiosny”. My sprawę przywrócenia publicznej komunikacji na terenie całej Polski mamy w programie.

Które elementy programu „Wiosny” uważa Pani za najważniejsze i dlaczego?

Nie ma punktu mniej lub bardziej ważnego w programie „Wiosny”. Dla rodziców najważniejsza będzie kwestia żłobków czy edukacji. Dla osoby chorującej, najważniejsza będzie kwestia służby zdrowia, itd. Ja uważam, że należy działać na wszystkich płaszczyznach, tak aby nikt nie poczuł się pominięty lub mniej ważny.

Rozumiem, że partia „Wiosna” jest na drugim biegunie polskiej sceny politycznej naprzeciw PiS-u. Od trzech lat mamy taką permanentną wojnę PiS-u z opozycją. „Wiosna” zdaje się podzielać poglądy opozycji o łamaniu przez rządzących konstytucji i demokracji, wypychaniu Polski z Unii. Czy Pani się nie boi, że ta inicjatywa może doprowadzić do tego, że właśnie rosną szanse PiS na wygranie wyborów? Ktoś powiedział, że „Wiosna” powstała po to, żeby na jesieni zapanowała w Polsce stuletnia zima! Szanse PiS na wygraną rosną wtedy, gdy opozycja się dzieli.

Przewidzieć przyszłości nie potrafię. Z własnego doświadczenia wiem, że sprawy, które wyglądają na przegrane mogą tak naprawdę na koniec okazać się wygrane i na odwrót. To wszystko jest nie do przewidzenia, i losy i zdarzenia i ludzie, mogą po prostu tak zaistnieć, że się tego nie spodziewamy. Niemniej jednak nie chciałabym używać w tym wszystkim antagonizujących społeczeństwo określeń. Uważam, iż to niepotrzebnie nawarstwia konflikty. Są to różne światopoglądy, ale one mogą funkcjonować obok siebie, to nie musi być tak, że coś jest w opozycji do czegoś.

Zgadzam się. Poglądy polityczne i partie je reprezentujące mogą funkcjonować obok siebie dopóki przestrzegają reguł demokratycznych. Każda inna sytuacja prędzej czy później doprowadzi do tego, że dozwolone będą tylko jedne poglądy. Co się stanie – jeśli mająca demokrację w sercu partia „Wiosna”, brakiem porozumienia z resztą opozycji sprawi, że polska prawica wygra wybory. W 2015 roku błąd SLD sprawił, że prawie 7% wyborców nie ma swoich reprezentantów w parlamencie, a PiS zdobył większość.

Rozumiem, ale tak jak powiedziałam - jestem niepoprawną idealistką. Wierzę w dobroć człowieka i nie zakładam nigdy z góry ani najgorszego, ani tego że ktoś chce działać na czyjąś niekorzyść. Ja wierzę, że zmiana jest możliwa. Wierzę, że można tego dokonać własnym przykładem, dając wzór, bo to widziałam, to się sprawdza i to z czasem procentuje. Sama widziałam jak z inicjatyw, w które nikt nie wierzył zrodziły się duże przedsięwzięcia. Na przykład - koleżanka zakładała przedsiębiorstwo, które za zadanie miało zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Kiedy zaczynała nikt nie wierzył w to, że się uda, bo jak takie osoby z czterokończynowym porażeniem będą sobie radzić. Teraz rośnie to w siłę, zatrudniają już coraz więcej osób niepełnosprawnych, więc wszystko jest możliwe.

Kto wygra wybory parlamentarne? W samej lewicy mamy trzy partie: SLD, Razem i „Wiosnę”. Prawica jest zjednoczona, mamy jeszcze PO i PSL.

Ja wierzę w „Wiosnę”. Ta partia reprezentuje wartości, o które warto walczyć. Mam dużo energii i nie boję się ciężkiej pracy. Wiem z doświadczenia, że jak się bardzo czegoś chce i nie boi się ciężkiej pracy, to można osiągnąć wszystko. „Wiosna” wygra wybory.

Dobrze. Tylko czy nowa partia po stronie opozycyjnej nie służy prawicy? Głosy się rozbiją, a system wyborczy preferuje duże ugrupowania. Czy nie za duże jest ryzyko startowania poza szeroką koalicją?

Nie można zakładać z góry złego zakończenia. „Wiosna” to partia nadziei, ludzie jej chcą, co widać po rosnącym poparciu. Daliśmy wybór i wyborcy będą głosować. Wierzę, że wygramy.

Czy Wiośnie uda się uzyskać nowy elektorat? Czy uda się przyciągnąć do wyborów tych ludzi, którzy wcześniej nie głosowali?

Wierzę, że tak. Powiem Panu dlaczego - właśnie jeżdżąc na rowerze przed wyborami samorządowymi obserwowałam jakie pojawiają się plakaty wyborcze. Był tylko PiS, czasami PSL i chyba raz widziałam SLD. Tak to sobie obserwując pomyślałam - hmm… czyli raczej jest to teren, gdzie góruje PiS, więc ciężko będzie się wybić. Potem jednak, gdy stanęłam w sklepie, żeby dokupić sobie wodą mineralną, dwie starsze panie rozmawiały i jedna do drugiej mówi z takim oburzeniem: Wszędzie tylko ten PiS!. I pomyślałam – jest nadzieja, trzeba tylko ludziom dać alternatywę.

W Zatorach PiS przegrał. wygrał kandydat niezależny.

Zgadza się. Ludzie mieli wybór i wybrali. Jeśli chodzi o wójta gminy Zatory to nie miałam przyjemności go poznać, nie było jak dotychczas potrzeby załatwiania jakichś urzędowych spraw. Często widzę jednak jego żonę, i jak tak ją obserwuję to myślę, że ona swoją postawą bardzo mężowi pomaga. Jest to ciepła osoba, która z każdym porozmawia, jest przesympatyczna, miła, zawsze uśmiechnięta. Tak przy okazji ja wierzę, że nie tylko polityczne poglądy są ważne, ale coś – o czym politycy głównego nurtu zapomnieli - życzliwość, uprzejmość. Trochę dotyczy to całego społeczeństwa – zagoniliśmy się w tym konsumpcjonizmie, zapomnieliśmy o ważnych rzeczach. Myślę, że ludzie chcą do tego wrócić.

Czy na polskiej prowincji, bo taką jest powiat pułtuski, uda się przebić partii tak mocno akcentującej antykościelne elementy programu?

Antykościelne działania to skierowane przeciw kościołowi czy niechętne kościołowi. A „Wiosna” takich elementów w programie nie ma. Jest mowa o rozdzielności kościoła i Państwa, a to zupełnie inna rzecz, więc nie twórzmy antagonizmów, których nie ma poprzez używanie niewłaściwych określeń.

Czy i kiedy mieszkańcy naszego powiatu będą mogli na Panią głosować – przewiduje Pani start w jednych z tegorocznych wyborów?

W tym roku chciałabym skupić się na budowaniu struktur „Wiosny” w powiecie Pułtuskim, chciałabym poznać lepiej ten region i ludzi i skupić się na realnych działaniach zmieniających coś w Powiecie na lepsze.

A czym się Pani zajmuje na co dzień?

Pracuję w księgowości, dojeżdżam z Zator do Warszawy.

PKS-em? Wójt Zator swego czasu angażował się w poprawę komunikacji w gminie.

Tak. Wiem, że jest autobus z Zator do Warszawy. Niemniej jednak korzystam z własnego transportu i SKM-ki.

Czy przewiduje Pani jakieś spotkanie otwarte, na które będą mogli potencjalni sympatycy czy członkowie partii przyjść? Jak będzie wyglądało tworzenie tych struktur?

Jeszcze nie mogę za wiele powiedzieć, ale mam nadzieję, że z Państwem uda mi się także nawiązać jakąś współpracę, gdyż dzięki Państwu mogę trafić do większego grona.

 Ogłoszenia PREMIUM

Zaginął rudo-biały kocur

7 listopada 2019 zaginął duży rudo-biały kastrowany i zaczipowany kocur. Jeżeli wiesz gdzie przebywa zadzwoń 608 43 45 46 lub 516 703 748.


Reklama
 Reklama