:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Społeczeństwo, grupie siła! - zdjęcie, fotografia
Portal pultusk24.pl 02/06/2019 09:00

Na początku maja, na portalu społecznościowym Facebook, pułtuszczanin Marcin Raheb, założył zamkniętą grupę pod nazwą „Pułtuska Grupa Zakupowa - Fotowoltaika”. Powstała ona w celu optymalizacji kosztów zakupu instalacji fotowoltaicznych.

- W grupie jesteśmy w stanie otrzymać najlepsze rynkowe warunki na instalacje fotowoltaiczne, jak również jako grupa otrzymać lepsze warunki finansowania naszych inwestycji. W dobie rosnących cen prądu, fotowoltaika jest jedyną alternatywą, która daje gwarancje, że już dosłownie za kilka lat każdy, kto zdecyduje się na tę inwestycję teraz przestanie płacić rachunki za energię elektryczną. W chwili obecnej mamy już 10 rodzin, które są zainteresowane zbiciem kosztów zakupu pojedynczej instalacji fotowoltaicznej – czytamy w opisie „Pułtuskiej Grupy Zakupowej”.

Inicjatorem tej społecznej akcji jest pułtuszczanin Marcin Raheb – W związku z osobistą potrzebą poczynienia niemałej inwestycji jaką jest instalacja fotowoltaiczna (są to koszty rzędu 20 – 40 tys. zł, w zależności od indywidualnych potrzeb energetycznych) pomyślałem, że w grupie siła i nie pomyliłem się – informuje inicjator i założyciel grupy i dodaje – Nie jest to oczywiście wymyślenie koła ani prochu, ale skorzystanie z najprostszych narzędzi, jakim jest wymiana informacji. Rozmowa z sąsiadami i zainteresowanie mieszkańców poprzez social media było strzałem w 10. Okazuje się, że z początkowo zainteresowanych 3 – 4 rodzin zrobiło się kilkadziesiąt bez nadmiernej pracy i wystawianiem postów i ogłoszeń. Tylko na 2 grupach wrzuciłem raz po jednym poście z taką informacją. Jestem absolutnie przekonany, że w przypadku systematycznego rozpropagowywania tej informacji z 50 rodzin zrobiłoby się 300. Przecież nikt nie powiedział, że musimy ograniczać się do miasta, gminy albo tylko powiatu. Dobre przykłady, a przede wszystkim trend, należy utrwalać i ewangelizować mieszkańców, że w grupie siła. To przecież globalizacja i korporacje potęgują swoje marże na klientach, którzy nie wykorzystują narzędzi technologicznych do kolektywnej wymiany informacji, która przyczyni się do systematycznych oszczędności budżetu większości gospodarstw domowych.

Kierując się tymi przesłankami pułtuszczanin Marcin Raheb zorganizował Pułtuską Grupę Zakupową – Fotowoltaika, której głównymi zadaniami są: obniżenie kosztów zakupu instalacji fotowoltaicznej, techniczna ewangelizacja grupowiczów podnosząca wiedzę na temat technicznych aspektów fotowoltaiki, wymiana doświadczeń, zaszczepienia trendu zakupów grupowych. Każdy kto myśli o zakupach grupowych ma na myśli amerykański portal Groupon.com. Niestety poza dobrym PR – em, nie ma on dużo wspólnego z zakupami grupowymi.

- Moim dodatkowym zamiarem jest przekonanie mieszkańców do tego typu inicjatyw, które pomogą im obniżyć koszty inwestycji, ewentualnie zmniejszyć koszty eksploatacji niektórych stref życia, tj. zakup instalacji do wytwarzania, tzw. zielonej energii – fotowoltaika, solary, pompy ciepła, zakup materiałów budowlanych i wykończeniowych, zakup ekogroszku, zakup paliwa (to głównie biznes), zakup energii elektrycznej (biznes i klienci indywidualni niezdecydowani na zieloną energię), zakup gazu od alternatywnego operatora, a nawet zakup elektroniki w jednym czasie – wyjaśnia Marcin Raheb. Następnie wyjaśnia mechanizm grup zakupowych.

Takie przykładny można mnożyć. Oczywiście zasadność organizowania grup zakupowych może mieć charakter cykliczny bądź jednorazowy. Nie mniej jednak grupa wspólnie zainteresowanych musi się zebrać i zrobić interesujący ich zakup w jednym czasie i od jednego wspólnie wybranego dostawcy. Tylko i wyłącznie spełnienie tych 2 ostatnich warunków ma sens. W przeciwnym wypadku wspólnie zainteresowani i odmiennie zdecydowani (np.: na różnych dostawców), podważają ideę wspólnych zakupów i nie da tak wymiernych korzyści jak monolit grupowy. Zakupy grupowe jak sama nazwa wskazuje muszą zrzeszać min. kilu, kilkoro zainteresowanych. Zasadne jest już zrobienie wspólnych zakupów przy dwójce zainteresowanych. Oczywiści im więcej osób i chętnych, tym większe szanse na stosunkowo duży rabat u dostawcy. Każdy sprzedawca na rynku detalicznym jest zainteresowany sprzedaż w dużych ilościach. W związku z tym jego akceptacja bonifikaty wzrasta proporcjonalnie do wielkości bądź powiększania się grona zainteresowanych zakupem w tym samy bądź zbliżonym okresie czasu.

Aktualnie oddolnie sprawdzamy, czy jest możliwość otrzymania przez gminę dofinansowania na zieloną energię. Oddolna inicjatywa ma zmobilizować gminę i wskazać realne potrzeby mieszkańców, którzy nie czekają, a działają i zachęcają do działania decydentów miasta Pułtusk. Przygotowujemy projekt obywatelski, który będzie tematem projektu uchwały podczas posiedzenia Rady Miasta, 26 czerwca. Po tym czasie będziemy wiedzieli więcej, ale na pewno nie wszystko. Chcemy zorientować się, jakie są nasze szanse i czy nam się to opłaca. Jeżeli szanse będą marginalne, to wspólne zakupy nabiorą tempa i dynamiki w rozmowach z dostawcami. Teraz czekamy na ruch miasta i odpowiedź w kwestii szansy na dotacje.

Ogólny plan działania z dostawcami wygląda następująco:

- przygotowanie informacji dla dostawców,

- zaproszenie oferentów do składania ofert indywidualnych dla osób/rodzin z Grupy Zakupowej,

- zebranie ofert,

- wybranie krótkiej listy dostawców,

- wynegocjowanie NAJLEPSZYCH WARUNKÓW HANDLOWYCH,

- wybór optymalnego dostawcy infrastruktury fotowoltaicznej,

- podpisywanie umowy z dostawcą.Ogłoszenia PREMIUM

Wynajem sprzętu

Wynajmę - Odkurzacze piorące - młoty wyburzeniowe - młotowiertarki - żyrafa+odkurzacz - odkurzacz budowlany - osuszacz - drabiny rusztowania -..


Zaginął rudo-biały kocur

7 listopada 2019 zaginął duży rudo-biały kastrowany i zaczipowany kocur. Jeżeli wiesz gdzie przebywa zadzwoń 608 43 45 46 lub 516 703 748.


Reklama
 Reklama