:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Trochę kultury – nauka patriotyzmu

Wydarzenia, Trochę kultury nauka patriotyzmu - zdjęcie, fotografia
Portal pultusk24.pl 23/11/2019 10:00

Ten zwyczaj bardzo mi się spodobał. Pułtusk kulturalnie czci ważne rocznice. „Restauracja” z okazji rocznicy wojny, „Nieśmiertelny duch narodu” na rocznicę odzyskania niepodległości. Patriotycznie, godnie, wychowawczo. I historycznie, bo tekst pochodzi z międzywojnia. Trzykrotnie wystawione na scenie MCKiS-u misterium, można rzec „krótki kurs porozbiorowej historii Polski”, zostało przyjęte przez społeczność pułtuską z ciekawością, przychylnością i ze zrozumieniem.

Co może wydawać się zaskakujące. Bowiem ten rodzaj teatru rzadko dziś spotykamy... Bo winno być powolnie, patetycznie, a nawet pompatycznie, czego obecnie bardzo nie lubimy. Tymczasem podobało się. Mimo dziwnych kostiumów, mimo zdań bardziej skomplikowanych, mimo słów wyjętych ze słownika wyrazów nieużywanych, które trzeba by najpierw dokładnie objaśnić, wytłumaczyć albo w przypisie wyjaśnić. Podobało się, mimo spokoju, a właściwie „zastoju” na scenie, co niektórzy znawcy określają brakiem ruchu scenicznego.

A podobało się, być może, dla słów wartych zapamiętania, najtrafniej charakteryzujących Polaków i naszą wieloletnią walkę o niepodległość:

O swe prawa do wolności

będzie krew wylewał z żył;

będzie znosił poniżenia,

ucisk, kaźnie i cierpienia,

szubienice, Sybir, knuty,

będzie z ludzkich praw wyzuty...

A najcięższą walka z walk

będzie - o narodu duszę,

by nie wpadła w upodlenie,

woli zanik i zwątpienie...

Nie dziwiło wzruszenie wielu widzów po ich usłyszeniu...

A taką frazę (która została usunięta ze scenicznego tekstu):

huczy – ryczy wojny smok!... mrok

na ziemię zstąpił krwawy!...

pęka - tętni – ziemia drży!... skry

ognistych komet!... syk!...

stalnych spiżów ryk!...wrzask!...

orlich skrzydeł trzask!...

mogliby – moim zdaniem – z powodzeniem wykorzystać raperzy.

Podobało się pewnie dlatego, że realizatorzy, idąc z „duchem czasu”, przygotowali spektakl multimedialny. Do aktorskiej recytacji, spokojnej, ale i mocnej gdy było trzeba, dodano „żywych” muzyków ze znanymi raczej wszystkim melodiami oraz pokaz filmowy z urywkami znanych filmów, przeważnie dokumentalnych, portretami postaci, fragmentami obrazów znanych nie tylko historykom sztuki. Nikt się chyba nie obrazi kiedy powiem, że na ekranie obejrzeliśmy przemyślany, świetnie zmontowany i doskonale zgrany z tekstem... teledysk. Patriotyczny. Polski.

Do wykorzystania nie tylko co rok, 11 Listopada. Tak samo zresztą jak tekst, który może być przydatny w szkołach, gdy tylko wróci zwyczaj organizowania okolicznościowych akademii. Bo do historycznego tekstu, napisanego przez lwowskiego nauczyciela w 1933 roku, „dobrano” kilka współczesnych wierszy, tych znanych i tych – czasami celowo - zapomnianych, interpretujących polską historię – od Września 39 do współczesności. Wystarczy tylko wybrać kilkoro uczniów potrafiących mówić wyraźnie, pełnymi zdaniami oraz nie za szybko i „okolicznościowy” spektakl gotowy. Trudności mogą być tylko ze znalezieniem młodej osoby, tak utalentowanej, tak pięknie śpiewającej (po polsku!) jak Wiktoria Sepełowska.

W kuluarach podsłuchałem (oj nieładnie!) wychodzących widzów. A dlaczego nie pokazano tego na konkursie? A dlaczego takie krótkie? Tak dobrze się słuchało...

Zakończę, przepraszam, frazesem. Okazało się, że w dzisiejszym zmanierowanym, rozszalałym i zakłamanym świecie obchody rocznic mogą uczyć patriotyzmu, historii kraju, jego kultury i literatury.

O ile nie ograniczają się do składania kwiatków na grobach i pod pomnikami.

Pan Józef

 

 Ogłoszenia PREMIUM

Zaginął rudo-biały kocur

7 listopada 2019 zaginął duży rudo-biały kastrowany i zaczipowany kocur. Jeżeli wiesz gdzie przebywa zadzwoń 608 43 45 46 lub 516 703 748.


Reklama
 Reklama