:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C bezchmurnie

„RzeczpospoCzyta” – Noc Bibliotek 2018

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno – nocna akcja promująca czytanie oraz biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury, z których zasobów warto korzystać. W związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę – hasło tegorocznej edycji to „RzeczpospoCzyta”. W realizację IV już ogólnopolskiego wydania Nocy bibliotek aktywnie włączyła się również Biblioteka Pedagogiczna w Pułtusku we współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym im. Anny Karłowicz w Pułtusku.

Inicjatorką spotkania była Dorota Karkowska – nauczyciel bibliotekarz. W spotkaniu oprócz nauczycieli i wychowanków Ośrodka, wzięli udział zaproszeni goście – Małgorzata Grzesiak, Wiesława Śliwka, Joanna Banasiak, Izabela Lachowska – nauczyciele bibliotekarze z sieci współpracy i samokształcenia oraz grupa uczniów z PSP nr 3 w Pułtusku. Idea spotkania polegała na: kształtowaniu postaw patriotycznych, rozwijaniu zainteresowań historią Polski oraz poczucia tożsamości narodowej. Prowadząca spotkanie przywitała wszystkich zebranych, przedstawiła cel spotkania i krótko przybliżyła historię odzyskania niepodległości przez Polskę. Następnie pięknym wierszem Janusza Szczepkowskiego „Opowiedz nam moja Ojczyzno” przywołała fakty z naszej historii i przeniosła zgromadzonych do średniowiecznej wieży, która do dziś góruje nad nadgoplańskim grodem, a była ongiś miejscem dramatycznych wydarzeń opisanych przez pierwszego kronikarza dziejów Polski – Galla Anonima. Zaczerpnięta z Kroniki opowieść o Popielu i Piaście Kołodzieju ukazała początek powstania państwa Piastów. Kolejny punkt spotkania to projekcja filmu animowanego o dziejach Polski. W rolę lektora wcielił się Rafał Olszewski. Z pozyskaną dawką solidnej wiedzy historycznej uczniowie mogli już zmierzyć się z krzyżówkami i zagadkami tematycznymi. Niemałą atrakcją było odszukanie w sali małych fragmentów dużego obrazka o charakterystycznych kształtach i ułożenie z nich symbolu narodowego – flagi. Po czym wszyscy obecni z należytą powagą odśpiewali hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”. Nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych („Pierwsza Brygada”, „Piechota”, „Ostatni Mazur”, „Jestem Polakiem”) w wykonaniu wychowanków SOSW. Inscenizacja wiersza „Polak mały” zaprezentowana także przez nich wzruszyła i zachwyciła wszystkich zgromadzonych tego wieczoru. Na zakończenie niezwykłej Nocy wszyscy razem śpiewali aż do zmroku pieśni patriotyczne, z którymi na ustach szli nasi przodkowie w drodze ku wolności.

W ramach akcji uczniowie SOSW wykonywali również niezwykle barwne, przepełnione emocjami prace plastyczne „Polska za 100 lat”, Ojczyzna widziana ich wyobraźnią to kraj kosmicznych statków, podwodnych łodzi, latających robotów, ale też kraj zniszczony wojnami.

Wiele prac odnosiło się także do znanej dzieciom rzeczywistości. Szczególne podziękowania należą się pani Dorocie Karkowskiej – nauczycielce bibliotekarce BP Pułtusk za zaangażowanie, pomysłowość i życzliwość, uczniom SOSW im. Anny Karłowicz za śpiew i recytację, ich opiekunom paniom: Agnieszce Ciuśniak, Katarzynie Barkale, Grażynie Pieńkosz za piękną dekorację oraz czas poświęcony na przygotowanie tej uroczystości, a także panu Rafałowi Olszewskiemu za oprawę medialną.


Wydarzenia, - więcej informacji