:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  19°C pochmurno z przejaśnieniami

Patriotyzm – czy to trudne? – spotkanie z Leszkiem Malinowskim

W środę 6 czerwca, uczniowie klas 3 Technikum nr 2 wzięli udział w spotkaniu z Leszkiem Malinowski, autorem ponad 80 artykułów popularyzujących nieznane zabytki i postaci Ziemi Pułtuskiej – naszej małej Ojczyzny, publicystą Pułtuskiej Gazety Powiatowej.

Celem spotkania była próba odpowiedzi na pytanie o istotę współczesnego patriotyzmu: Czy obecnie każdy z nas może być patriotą? Czym miłość do Ojczyzny można wyrazić?

W popularnym ujęciu patriotyzm określa się jako miłość i przywiązanie do własnego państwa i narodu. Osobisty związek każdego Polaka z Ojczyzną, na przestrzeni dziejów, wyrażał się walką o wolność i niepodległość. Zatem miernikiem wielkości ofiary była przelana krew, o czym tak pięknie mówili poeci. Czas pokoju i wolności zwalnia z obowiązku walki. Nakazuje jednak pamięć, czyli budowanie świadomości w oparciu o znajomość historii.

Czas pokoju, to czas rzetelnej pracy i samorealizacji w imię wolności i niezależności. Tak więc, kryterium miłości do Ojczyzny będzie stanowił ,,trud i pot”. Czy takie ujęcie może wystarczyć jako wyjaśnienie istoty patriotyzmu? Szczególnie dla młodzieży? Zdaniem Leszka Malinowskiego Ojczyznę należy kochać bezwarunkowo tj. za to, że jest. Kochać należy świadomie, czyli ,,widzieć jej blaski i cienie, plusy i minusy”. Taka postawa gwarantuje, czyni patriotą każdego z nas.

Za tak piękne i mądre słowa Panu Leszkowi Malinowskiemu serdecznie dziękujemy. Jeszcze bardziej jesteśmy wdzięczni za żywą lekcję historii, za uświadomienie, że badanie śladów przeszłości jest nie tylko inspirujące i ciekawe, ale pozwala budować naszą indywidualną i zbiorową tożsamość. Dziękujemy i czekamy na kolejne spotkania!

Młodzież Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku


Szkoły powiatowe, - więcej informacji