:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Wywiad, „Nie chowam głowy piasek…” - zdjęcie, fotografia
Portal pultusk24.pl 07/04/2018 09:00

Tak o swoim starcie w nadchodzących wyborach samorządowych mówi Wójt Gminy Świercze Adam Misiewicz. W rozmowie z PGP podsumowuje także minioną kadencję samorządu, wymieniając m.in. najważniejsze, zrealizowane inwestycje, plany na przyszłość, oceniając współpracę z Radą Gminy Świercze. Z wójtem Adamem Misiewiczem rozmawiała Ewa Kowalczyk.

W listopadzie kończy się kolejna kadencja Rady Gminy Gzy oraz kadencja Wójta Gminy Świercze. Jakie zrealizowane w gminie inwestycje w ciągu tych 4 lat uważa Pan za najważniejsze?

Najważniejsze wiodące inwestycje mijającej kadencji to budowa dróg gminnych – w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich: Kowalewice Włościańskie – Brodowo, Strzegocin – Kosiorowo, Bylice – Wyrzyki –Pękale, Chmielewo – Stpice, Gaj – Ślubowo, przez wieś Bylice i Świercze – Siółki oraz ulica Wrzosowa w Świerczach. Krótsze odcinki w Ostrzeniewie i Sulkowo – Strzegocin. W roku bieżącym dofinansowujemy przebudowę drogi powiatowej Klukowo – Kałęczyn i wykonujemy na rzecz Województwa Mazowieckiego dokumentację na przebudowę skrzyżowania w Klukowie.

Drugą bardzo istotną i kosztowną inwestycją zrealizowaną w 2017 roku była przebudowa ujęcia wody w Klukówku zaopatrującego 75% mieszkańców gminy, a na 2018 zaplanowana jest budowa nowej studni na ujęciu wody w Świerczach. Rozbudowane zostały place zabaw, powstałą siłownia zewnętrzna, zakupiliśmy autobus szkolny i ciągnik z osprzętem do utrzymania dróg gminnych.

Jakie inwestycje zostały zapoczątkowane w kończącej się kadencji i czekają na finalizację już w kolejnej oraz jakich nowych inwestycji mogą się spodziewać Mieszkańcy gminy?

Jako samorząd staramy się rozważnie gospodarować naszym budżetem i nie narzucać kolejnej kadencji inwestycji. W przygotowaniu są obecnie dokumentacje na budowę dróg w Prusinowicach, Świeszewku i dokończenie odcinka Sulkowo – Strzegocin. Bardzo pilnym problemem do rozwiązania jest budowa nowego budynku Urzędu Gminy, to wyzwanie dla przyszłej kadencji.

Ile jest świetlic wiejskich na terenie gminy i w jakim są stanie?

Na terenie gminy mamy 6 świetlic wiejskich w: Kowalewicach Włościańskich, Dziarnie, Świeszewku, Strzegocinie, Gaju i Chmielewie. Poza Chmielewem stan należy ocenić jako dobry, gdyż korzystaliśmy ze środków PROW, funduszy sołeckich i te obiekty zostały wyremontowane, wyposażone i cieszą się zainteresowaniem mieszkańców.

Czy gmina ma uchwalony fundusz sołecki?

Na 2018 rok fundusz sołecki nie był uchwalony. Nikt nie podważa celowości funkcjonowania funduszu, jednak duży udział wydatków bieżących powoduje pogorszenie wskaźników finansowych gminy, nawet przy zakładanym zwrocie części środków z budżetu państwa. Staramy się, aby bieżące potrzeby sołectw były realizowane bez funduszu na miarę naszych możliwości.

Jak układa się współpraca Wójta z Radą Gminy?

Z mojego punktu widzenia współpraca z Radą Gminy układa się bardzo dobrze. Wiadomo, że różnice zdań często powstają, jednak staramy się zawsze dojść do porozumienia. Trzeba jakoś pogodzić niechęć radnych do podnoszenia dochodów gminy w postaci podatków, z wydatkami, szczególnie na inwestycje.

Czym zdaniem Pana Wójta wyróżnia się gmina Świercze?

Każda gmina ma swoją specyfikę, na którą ma wpływ jej położenie, uwarunkowania środowiskowe, historyczne i społeczeństwo. Jesteśmy gminą rolniczą, a wyróżnia nas pomimo dobrych gleb tylko 25% drenacji gruntów, więc warunki do wysoce wydajnej produkcji są trudne. Szybko rozwija się budownictwo mieszkaniowe i rekreacyjne, bo jest w miarę dobry dojazd do metropolii warszawskiej kolejowy i drogowy. Niestety praktycznie brak jest lokalnego rynku pracy, poza sferą samorządową, drobnym handlem i usługami, nie ma żadnego istotnego zakładu dającego zatrudnienie. Mamy bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę techniczną i społeczną warunkującą rozwój gminy i przysłowiowego „konia z rzędem” temu, kto powie czym kierują się inwestorzy.

Czy znajdziemy Pana nazwisko na liście kandydatów na wójta gminy w nadchodzących wyborach samorządowych?

Prawo daje mi możliwość kandydowania na wójta gminy i mam zamiar kandydować. Nie chowam głowy w piasek i biorę odpowiedzialność za decyzje, jakie podejmowałem do tej pory, mam też jeszcze cele, którymi chciałbym się zająć – drogi, budynek urzędu. Wierzę w mądrość wyborców i rzetelną ocenę działań, jakie podejmowałem w ostatnich latach.

Dziękuję za rozmowę.Ogłoszenia PREMIUM

Wynajem sprzętu

Wynajmę - Odkurzacze piorące - młoty wyburzeniowe - młotowiertarki - żyrafa+odkurzacz - odkurzacz budowlany - osuszacz - drabiny rusztowania -..


Zaginął rudo-biały kocur

7 listopada 2019 zaginął duży rudo-biały kastrowany i zaczipowany kocur. Jeżeli wiesz gdzie przebywa zadzwoń 608 43 45 46 lub 516 703 748.


Reklama
 Reklama