:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Kredyty hipoteczne - jak wziąć kredyt na wymarzony dom?

Finanse, Kredyty hipoteczne wziąć kredyt wymarzony - zdjęcie, fotografia
Portal pultusk24.pl 23/08/2019 15:05

Kredyty hipoteczne przeznaczone mogą być na cele mieszkaniowe, a ich cechą charakterystyczną jest ustanowienie zabezpieczenia dla banku w postaci hipoteki wpisanej do Księgi Wieczystej nieruchomości. Kredyt hipoteczny można zaciągnąć również na budowę lub zakup domu.

Kredyt hipoteczny to najpopularniejszy sposób na sfinansowanie zakupu nieruchomości, dlatego banki mają bogatą ofertę kredytową przeznaczoną między innymi dla klientów chcących kupić lub wybudować wymarzoną nieruchomość. Mogą zaoferować kredytobiorcom kredyty hipoteczne. Sprawdźmy, jak je zaciągać i co jest ich podstawowym, charakterystycznym elementem?

Jakie cechy charakterystyczne mają kredyty hipoteczne?

Wszystkie kredyty hipoteczne łączy jedno - forma zabezpieczenia spłaty. To kredyty zabezpieczone hipoteką.

Czy wiesz, że....?

Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe, zdefiniowane w Kodeksie cywilnym. To inaczej prawo na rzeczy cudzej, które zapewniają uprawnionemu - w przypadku kredytów hipotecznych będzie to bank - możliwość zaspokojenia wierzytelności z rzeczy obciążonej - nieruchomości.

 

Ustanowienie hipoteki, jako zabezpieczenia spłaty kredytu hipotecznego, wymaga dokonania jej wpisu na rzecz banku do Księgi Wieczystej nieruchomości. Jeśli klient po zaciągnięciu kredytu w dowolnym momencie przestałby spłacać raty kredytowe, wówczas bank może dochodzić swoich wierzytelności z nieruchomości, na której ustanowiona została hipoteka. W ostateczności nieruchomość jest sprzedawana, bank inkasuje pieniądze na pokrycie kredytu wraz z odsetkami i opłatami karnymi, a klient ewentualnie otrzymuje pozostałą część.

Najczęściej kredyty hipoteczne to zobowiązania długoterminowe, o wysokiej kwocie, które wymagają wniesienia co najmniej 20-procentowego wkładu własnego.

Uwaga!

Część, dokładnie połowa wymaganego przez banki wkładu własnego na kredyty hipoteczne może zostać pokryta poprzez inne zabezpieczenia, jak np. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

 

Kredyty hipoteczne i ich rodzaje

Z uwagi na przeznaczenie środków z kredytu uzyskanego w banku, można wyróżnić co najmniej kilka kredytów hipotecznych:

  • kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości,
  • kredyt budowlano-hipoteczny (kredyt hipoteczny na budowę domu),
  • kredyt konsolidacyjny hipoteczny,
  • kredyt refinansowy hipoteczny,
  • pożyczka hipoteczna.

 

Jeśli chcemy wziąć kredyt na wymarzony dom, to właściwie wybór mamy pośród kredytów hipotecznych na zakup gotowej nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego bądź też kredytów budowlano-hipotecznych.

Kredyt hipoteczny na budowę domu najczęściej wypłacany jest w transzach, po zakończeniu kolejnych etapów budowy nieruchomości. Klient musi przedstawiać w banku faktury czy dziennik budowy, aby udokumentować poniesione koszty i uzyskać kolejną transzę kredytową. Natomiast przy kredycie hipotecznym na zakup domu kwota kredytu jest wypłacana w całości na konto sprzedającego nieruchomość.

Kredyty hipoteczne na zakup domu

Przy zakupie gotowego lub budowanego przez dewelopera domu procedura udzielenia i spłaty kredytu hipotecznego jest nieco inna, niż gdy chodzi o kredyt budowlano-hipoteczny. Bank sprawdza wartość nieruchomości na podstawie oceny rzeczoznawcy.

Chcesz wiedzieć, gdzie znaleźć tanią hipotekę? Sprawdź ranking kredytów hipotecznych

Szacuje, jak wysoka może być hipoteka oraz weryfikuje sytuację finansową klienta. Od razu na istniejącym domu ustanowiona będzie hipoteka w Księdze Wieczystej nieruchomości.

Cechą charakterystyczną kredytu hipotecznego na zakup domu jest to, że po jego udzieleniu wypłata następuje na konto sprzedającego dom. Od tej chwili naliczane są odsetki kredytowe, jakie wraz z częścią kapitałową musi opłacać kredytobiorca, według ustalonego harmonogramu spłaty.

Kredyty hipoteczne na budowę domu

Przy budowie domu procedury kredytowe są bardziej skomplikowane, niż gdy zaciągany jest kredyt hipoteczny na zakup takiej nieruchomości. Wraz z wnioskiem kredytowym należy złożyć do banku harmonogram budowy domu. Wyznaczane są transze, według których bank będzie uiszczał na rzecz kredytobiorcy transze kredytu, które pokryją koszty wznoszenia wymarzonego domu.

Kto uzyska kredyty hipoteczne?

Kredyty hipoteczne są adresowane do osób, które mogą ustanowić zabezpieczenie w formie hipoteki na nieruchomości, mają odpowiednio wysoką zdolność kredytową, dobrą historię kredytowania w BIK, a ponadto dysponują wkładem własnym. Im jest on wyższy, tym bardziej preferencyjne warunki kredytowania można uzyskać.

Przy wyborze oferty na kredyty hipoteczne warto zwrócić uwagę na wysokość marży bankowej i prowizji za przystąpienie do zobowiązania. Ważniejsze od oprocentowania nominalnego będzie to, jak wysoka jest Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania oraz całkowity koszt kredytu.

Wymarzony dom może kosztować sporo, a zaoszczędzenie na niego większości z nas zajmuje długie lata. Przy dobrej sytuacji finansowej, stabilnej pracy i dochodach pozwalających na pokrycie raty kapitałowo-odsetkowej, warto jest rozważyć zaciągnięcie kredytu hipotecznego na budowę domu lub na jego zakup.

undefinedOgłoszenia PREMIUM

Zaginął rudo-biały kocur

7 listopada 2019 zaginął duży rudo-biały kastrowany i zaczipowany kocur. Jeżeli wiesz gdzie przebywa zadzwoń 608 43 45 46 lub 516 703 748.


Reklama
 Reklama