:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Jakie są zalety małej architektury miejskiej?

Ogłoszenie, Jakie zalety małej architektury miejskiej - zdjęcie, fotografia
Portal pultusk24.pl 24/06/2019 09:05

Zazwyczaj jej nie dostrzegamy. Nie zwracamy na nią uwagę. Nie myślimy o niej. A szkoda, bo obiekty małej architektury miejskiej mają coraz ciekawszy design i często po prostu cieszą oko. Mają też bardzo praktyczne zastosowanie i warto je bardziej doceniać oraz o nie dbać.

Czym jest mała architektura miejska?

Już sam termin wskazuje, czym jest mała architektura miejska. Intuicyjnie każdy mniej więcej może wskazać tego rodzaju obiekty. Okazuje się jednak, że mała architektura miejska ma określoną definicję w prawie budowlanym i w przestrzeni publicznej podlega określonym regulacjom.

Zgodnie z przepisami za małą architekturę miejską uznaje się niewielkie obiekty budowlane, wśród których zostały wyszczególniono trzy rodzaje o różnych funkcjach. Są to:

  • obiekty kultu religijnego
  • obiekty architektury ogrodowej
  • obiekty użytkowe

Do tych pierwszych zalicza się między innymi kapliczki, przydrożne krzyże i figury. Jako obiekty architektury ogrodowej uznaje się posągi, wodotryski, pergole, a obiekty użytkowe to chociażby piaskownica, huśtawki, ławki, śmietniki, trzepaki. W ustawie obiekty te zostały wskazane, ale trzeba podkreślić, że prawna definicja wcale się do nich nie ogranicza. To tylko kilka przykładów, które ustawodawca wymienia. Orzecznictwo sądów wskazuje zaś, że oprócz wielkości i wspomnianych funkcji – użytkowych, religijnych, zdobiących ogród – istotnym aspektem jest także nieuciążliwość i pełnienie funkcji pobocznej w stosunku do korzystania z danej nieruchomości.

Mała architektura miejska w przestrzeni publicznej

Doprecyzowanie i prawne zdefiniowanie tego, czym są obiekty małej architektury miejskiej, jest konieczne ze względów administracyjnych. O ile bowiem na prywatnych posesjach nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń, tak w przestrzeni miejskiej, jeśli chcemy umieścić tego rodzaju elementy, musimy dopełnić pewnych formalności. Na własnej działce, gdy pragniemy postawić drabinkę, huśtawkę czy pergolę, możemy to zrobić bez jakichkolwiek pozwoleń czy zgłoszeń.

W przypadku małej architektury miejskiej w przestrzeni publicznej ustawienie tego rodzaju obiektu wymaga zgłoszenia. Powinno ono zawierać opis rodzaju, zakresu i sposobu wykonywania robót budowlanych. Należy wskazać termin rozpoczęcia prac z dołączonym oświadczeniem o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Trzeba też przedstawić wymagane uprawnienia budowlane, szkice lub rysunki, pozwolenia, uzgodnienia i opinie oraz wszelkie inne dokumenty, które są prawnie w takich sytuacjach wymagane. Regulacja tych kwestii pozwala uniknąć potencjalnych konfliktów w związku z instalacją obiektów małej architektury miejskiej w przestrzeni publicznej. Pozwala również zachować jej spójny i uporządkowany charakter.

Zalety małej architektury miejskiej

Obiekty małej architektury miejskiej pełnią wiele przydatnych funkcji i są ważnym elementem przestrzeni publicznej. Umieszczone na ulicach miast rzeźby, figury i pomniki upiększają nasze otoczenie i je ożywiają. Dodają mu charakteru i budują atmosferę miejsca. Dotyczy to także takich obiektów jak np. donice, osłony na drzewa, pergole, iluminacje.

Oprócz kwestii estetycznych, ważne są również aspekty użytkowe. Ławki parkowe pozwalają latem odpocząć. Pergole zapewniają cień i przynajmniej częściową ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Wszyscy też doceniamy fontanny czy wodotryski, zwłaszcza w letnie upały.

Mała architektura miejska to bardzo pojemy termin i obejmuje szereg obiektów o zróżnicowanym przeznaczeniu. Mogą to być choćby stojaki rowerowe, które pozwalają bezpiecznie pozostawić pojazd, np. w czasie wizyty w sklepie czy w jakiekolwiek innej sytuacji. Mogą to również być śmietniki, gdzie w odpowiedni sposób są przechowywane i zbierane wszelkie odpady. Mogą to wreszcie być obiekty o charakterze rekreacyjnym jak piaskownice, huśtawki, drabinki, siłownie na świeżym powietrzu i inne instalacje, które pozwalają aktywnie i czynnie w sportowy sposób spędzić czas w przestrzeni miejskiej.

Zalet i zastosowań obiektów małej architektury miejskiej jest naprawdę wiele. Bez ich obecności nasze miasta z pewnością byłyby mniej interesujące i bardziej monotonne. Mała architektura miejska nadaje przestrzeni publicznej charakteru, podnosi jej funkcjonalność i estetykę. Dlatego też warto o nią dbać i warto rozbudowywać o kolejne instalacje.

 

 

Tekst powstał we współpracy z firmą KAR STAL, producentem obiektów małej architektury miejskiej takich jak stojaki rowerowe, ławki parkowe i ogrodowe, pergole ogrodowe, wiaty śmietnikowe, donice, a także inne produkty z branży metalowej. Więcej o firmie można dowiedzieć się z jej strony internetowej: https://karstal.pl/.

Jakie są zalety małej architektury miejskiej? komentarze opinie

Dodajesz jako: |


Ogłoszenia PREMIUM

Zaginął rudo-biały kocur

7 listopada 2019 zaginął duży rudo-biały kastrowany i zaczipowany kocur. Jeżeli wiesz gdzie przebywa zadzwoń 608 43 45 46 lub 516 703 748.


Reklama
 Reklama