:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C bezchmurnie

„Irena Sendlerowa – pro memoriam” – inauguracja

"Irena Sendlerowa – pro memoriam. Dialog międzykulturowy" to kolejny już projekt edukacyjny realizowany przez Zespół Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: Starosta Pułtuski, Akademia Humanistyczna im. A Gieysztora i Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie. Projekt wpisuje się w obchody Roku Ireny Sendlerowej (2018), mające na celu popularyzację wiedzy na temat polskiej działaczki, ratującej Żydów podczas II wojny światowej.

Inauguracja projektu odbyła się 8 stycznia br. w ZSZ im. Jana Ruszkowskiego. Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły Jarosław Druchniak, który przywitał zgromadzonych gości oraz przybliżył postać Ireny Sendlerowej. Cele przedsięwzięcia omówiła wicedyrektor Dorota Budziszewska, wyszczególniając również działania projektowe (m. in. lekcje biblioteczne, warsztaty historyczne, konkursy dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych). Działania te będą realizowane we współpracy z Pułtuską Biblioteką Publiczną im. J. Lelewela, Muzeum Regionalnym w Pułtusku oraz Stowarzyszeniem MOST. Biografię Sendlerowej przedstawił uczeń kl. II TIB – Sebastian Pęk, natomiast o obecności kultury żydowskiej w literaturze i sztuce mówiła uczennica kl. III TL – Sandra Lewandowska. Poruszające wspomnienia, dotyczące Sendlerowej , przywołała p. Halina Grubowska – autorka książki „Ta, która ratowała Żydów. Rzecz o Irenie Sendlerowej” i pracownik Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Szczególnie interesujące były fakty związane z ratowaniem Żydów z getta warszawskiego. O wydarzeniach z czasów II wojny światowej pisarka dowiedziała się od samej Sendlerowej. Po uroczystości młodzież zwiedziła wystawę „Żegota – Rada Pomocy Żydom”, znajdującą się w Domu Polonii w Pułtusku. Uczniowie biorący udział w projekcie mieli również okazję spotkać się z dyrektorem Michałem Kisielem oraz ministrem Henrykiem Kowalczykiem, który uczestniczył w uroczystym otwarciu wernisażu. Koordynatorkami projektu są nauczycielki: Dorota Sobocińska i Anna Świerczewska.

 


„Irena Sendlerowa – pro memoriam” – inauguracja komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Szkoły powiatowe, - więcej informacji