:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  29°C bezchmurnie

Halina Witkowska laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga

Wydarzenia, Halina Witkowska laureatką Nagrody Oskara Kolberga - zdjęcie, fotografia

11 kwietnia Komisja Nagrody im. Oskara Kolberga wybrała laureatów tegorocznej 43. edycji konkursu, wyróżnionych „Za zasługi dla kultury ludowej”. Jedną z laureatek została Halina Witkowska, od lat propagującą kulturę Kurpi Białych.

Nagroda ustanowiona w 1974 r., honoruje artystów tworzących w dziedzinach ludowej sztuki plastycznej i rękodzieła, w obszarze literatury ludowej, muzyki i tańca; wyróżnia twórców kultywujących tradycje i wartości kultury swoich regionów, organizatorów przedsięwzięć artystycznych popularyzujących folklor i sztukę; nagradza badaczy, animatorów i dokumentatorów kultury tradycyjnej, którzy wzorem Oskara Kolberga, gromadzą i przekazują wiedzę o kulturze ludowej, wskazują na jej bogactwo i różnorodność, dokumentują, opracowują naukowo, chronią i zachowują dla przyszłych pokoleń.

Halina Witkowska jest pomysłodawczynią i prezeską Stowarzyszenia „Puszcza Biała - Moja Mała Ojczyzna”, prowadzącego Kuźnię Kurpiowską w Pniewie. Promuje swój region, biorąc udział w licznych imprezach, pokazach, festiwalach i kiermaszach w kraju i za granicą. Przygotowuje i prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, których tematem jest przede wszystkim plastyka obrzędowa okresu świąt wielkanocnych. Jest wielokrotną laureatką konkursów regionalnych i ogólnopolskich. Należy również do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Fot. Mazowiecki Szlak Tradycji


Wydarzenia, - więcej informacji