:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Gminy przyłączają się do zasadzenia miliona kwiatów dla pszczół!

Komunikaty, Gminy przyłączają zasadzenia miliona kwiatów pszczół! - zdjęcie, fotografia
Portal pultusk24.pl 08/06/2019 15:00

Do programu może przystąpić każda gmina, która podpisze Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom, wypełni prostą ankietę i zadeklaruje zasadzenie kwiatów dla owadów zapylających. W realizacji inicjatywy pomoże zestaw materiałów edukacyjnych, przygotowanych specjalnie dla przedstawicieli samorządów i mieszkańców gmin. Nabór do Gmin Przyjaznych Pszczołom trwa do końca wakacji, a na najbardziej aktywne gminy czekają wyróżnienia.

Celem programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, prowadzonego przez ZT Kruszwica S.A., jest wspólne zasadzenie w Polsce miliona kwiatów przyjaznych pszczołom w ciągu najbliższych 3 lat. Dlatego też Organizatorzy zapraszają także gminy do włączenia się do tej inicjatywy.

Spadek liczebności populacji wielu gatunków owadów zapylających, w tym pszczół, to problem, który dotyka nas od lat. Praca zapylaczy w Polsce warta jest ponad 4 mld zł rocznie. Na całym świecie, co roku, dzięki zapylaniu przez owady i inne zwierzęta zbieramy plony warte 235-577 miliardów dolarów! Ponad 75% wiodących na świecie upraw korzysta
z dobrodziejstw zapylania. Zwłaszcza kultywacja owoców i warzyw jest kluczowym źródłem pożywienia człowieka oraz licznych gatunków ptaków i innych zwierząt. Dlatego pszczoły są bardzo ważnym czynnikiem zachowania różnorodności biologicznej i trzeba im pomóc
w przetrwaniu. A mamy komu pomagać, bo w Polsce żyje 470 gatunków pszczół.  

Manifest gminy, ale przede wszystkim zaangażowanie mieszkańców

W odpowiedzi na tę potrzebę od dziewięciu lat jest realizowany program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. A trzy lata temu do programu włączono Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom – inicjatywę, której celem jest zwiększanie świadomości na temat znaczenia pszczół dla środowiska i człowieka oraz zaangażowanie gmin i jej mieszkańców do podejmowania realnych działań na rzecz poprawy warunków życia tych owadów w Polsce. W pierwszym roku w inicjatywie wzięło udział 80 gmin, w kolejnym już 214.
W ostatnich trzech latach stworzyliśmy blisko 70 tys. Miejsc Przyjaznych Pszczołom. W to działanie włączyły się również gminy. Dlatego też zapraszamy je do realizacji naszego kolejnego ambitnego celu, jakim jest posadzenie miliona kwiatów przyjaznych pszczołom w ciągu najbliższych trzech lat – mówi Beata Klassek, koordynator programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” - Zachęcamy kolejne gminy do podpisania Manifestu i tym samym włączenia się w działania na rzecz pszczół.

Rola gmin w ochronie owadów zapylających i stwarzaniu im przyjaznych warunków do życia jest niezwykle ważna. – Wiele gmin już od lat ujmuje w swoich strategiach rozwoju dążenie do zachowania bioróżnorodności. Ochrona pszczół idealnie wpisuje się w ten cel. Każda gmina, która podpisze Manifest ma prawo posługiwać się tytułem „Gmina Przyjazna Pszczołom”
i zyskać wizerunek instytucji odpowiedzialnej społecznie – za swoich mieszkańców i środowisko
– zachęca Katarzyna Dytrych, przyrodniczka i ekspertka programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. – Gminy są kluczowymi instytucjami w działaniach na rzecz przyrody i włączania w tego typu inicjatywy mieszkańców – dodaje.

Każdy z nas może stworzyć na swoim balkonie czy w ogrodzie miejsce, które będzie przyjazne pszczołom, sadząc np. miętę, kosmosy, truskawki czy macierzankę. Długa lista roślin do wyboru – drzew, krzewów, bylin, krzewinek i kwiatów – jest dostępna na stronie internetowej pomagamypszczolom.pl.

Gmina Przyjazna Pszczołom – jak się zgłosić?

Aby przystąpić do programu i stać się sygnatariuszem Manifestu, trzeba wypełnić prostą ankietę (była wysyłana bezpośrednio do urzędów gmin), deklarując działania, jakie gmina podejmie na rzecz poprawy warunków życia pszczół. Wypełniając ankietę, gmina ma możliwość zamówienia przydatnych materiałów edukacyjnych. Dla samorządowców organizatorzy akcji przygotowali publikację pt. „Gmina przyjazna pszczołom - poradnik dla zarządców terenów zielonych należących do gminy” oraz inne materiały promocyjne i edukacyjne. Natomiast dla mieszkańców opracowano m.in. materiały z terminarzami kwitnienia roślin nektaro- i pyłkodajnych, czy porady, jakie przyjazne pszczołom kwiaty wybrać na balkon i do ogrodu.

Gminy, które przystąpią do programu, otrzymają tytuł „Gminy Przyjaznej Pszczołom”, zostaną umieszczone na mapie partnerów na stronie internetowej programu www.pomagamypszczolom.pl oraz wymienione w raporcie końcowym nt. zaangażowania
w program gmin z danego regionu. „Raport – III edycja – Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom 2019” zostanie wysłany także do wojewodów i marszałków. Przedstawiciele najbardziej zaangażowanych gmin, które podzielą się swoimi działaniami na rzecz pszczół, zostaną zaproszeni jesienią br. na uroczystość podsumowania akcji, podczas której będą wręczane dyplomy „Gmina Przyjazna Pszczołom" i nagrody.Ogłoszenia PREMIUM

Wynajem sprzętu

Wynajmę - Odkurzacze piorące - młoty wyburzeniowe - młotowiertarki - żyrafa+odkurzacz - odkurzacz budowlany - osuszacz - drabiny rusztowania -..


Zaginął rudo-biały kocur

7 listopada 2019 zaginął duży rudo-biały kastrowany i zaczipowany kocur. Jeżeli wiesz gdzie przebywa zadzwoń 608 43 45 46 lub 516 703 748.


Reklama
 Reklama