:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Gmina Pokrzywnica stawia na ekologię

Samorząd, Gmina Pokrzywnica stawia ekologię - zdjęcie, fotografia
Portal pultusk24.pl 13/06/2019 14:40

Ekologiczne działania czekają gminę Pokrzywnica. Będzie to wymiana urządzeń grzewczych w 70 budynkach jednorodzinnych i modernizacja energetyczna budynków Szkoły w Nowym Niestępowie. Dziś umowę w tej sprawie podpisali przedstawiciele zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska oraz beneficjent wójt gminy Pokrzywnica Adam Dariusz Rachuba i skarbnik gminy Magdalena Lusa.

O środki z RPO WM aplikowała gmina Pokrzywnica, która blisko 1,5 mln zł dofinansowania przeznaczy na wymianę urządzeń grzewczych w 70 budynkach jednorodzinnych. Mieszkańcy stare piece węglowe wymienią m.in. na kotły gazowe oraz na pellet. Projektem objęte zostaną również budynki szkoły w Nowym Niestępowie. Beneficjent przeprowadzi termomodernizację m.in. dociepli przegrody zewnętrzne, wymieni okna na sali gimnastycznej i instalację wentylacji mechanicznej oraz zamontuje nowe energooszczędne oświetlenie. Przyznane fundusze pozwolą również na wymianę starego pieca.

Celem inwestycji jest ograniczenie niskiej emisji oraz zwiększenie udziału energii odnawialnej na terenie gminy.

- O czyste powietrze walczymy od kilku lat i jeden projekt już zrealizowaliśmy. W naszej gminie zainteresowanie jest ogromne. Mieszkańcy chcą instalacje fotowoltaiczne, chcą solary, bo to realne oszczędności w ich budżetach – mówił wójt gminy Pokrzywnica Adam Dariusz Rachuba.

- Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska - to są efekty palenia piecami tradycyjnymi. Inwestycje w ramach których podpisujemy dzisiaj umowy to szansa na nowoczesne piece w domach. Są to projekty dla ludzi, pomogą one także zmienić nastawienie mieszkańców do ekologii – powiedziała Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego.

- Dzisiaj dużo mówimy o czystym powietrzu, ale żeby móc coś zmieniać, musimy znaleźć środki finansowe. Dzięki RPO WM możliwa jest realizacja projektów na wymianę urządzeń ciepła na eko oszczędne. Gdy są pieniądze, mieszkańcy chętnie wymieniają piece. Te projekty to połączenie ochrony powietrza i wykorzystania odnawialnych źródeł energii – podkreślała Janina Ewa Orzełowska członek zarządu województwa mazowieckiego.

Większość mieszkańców domów jednorodzinnych nadal korzysta z tradycyjnych metod ogrzewania, czyli np. pieców węglowych. Niestety są one główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza. Ekolodzy podkreślają, że poziom szkodliwych pyłów w Polsce jest jednym z najwyższych w całej Unii Europejskiej. Podczas palenia węglem i śmieciami, wydzielane są duże ilości dymu zawierającego pyły zawieszone, tlenki węgla, azotu i siarki, szkodliwe dioksyny czy metale ciężkie. Są one niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.

Zarząd województwa mazowieckiego realizuje szereg działań sprzyjających ochronie powietrza. Nie bez znaczenia są także fundusze europejskie. Ograniczenie ,,niskiej emisji” poprzez np. wymianę urządzeń grzewczych możliwe jest w ramach środków z RPO WM 2014-2020.

źródło: www.mazovia.plOgłoszenia PREMIUM

Wynajem sprzętu

Wynajmę - Odkurzacze piorące - młoty wyburzeniowe - młotowiertarki - żyrafa+odkurzacz - odkurzacz budowlany - osuszacz - drabiny rusztowania -..


Zaginął rudo-biały kocur

7 listopada 2019 zaginął duży rudo-biały kastrowany i zaczipowany kocur. Jeżeli wiesz gdzie przebywa zadzwoń 608 43 45 46 lub 516 703 748.


Reklama
 Reklama