:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Historia, Coraz więcej… - zdjęcie, fotografia
Portal pultusk24.pl 17/08/2019 10:00

W 2013 roku, 12 sierpnia, przy grobie ppor. Zdzisława Straszewicza, w lesie pod Domosławiem, było nas czternaście osób. 9 sierpnia 2019 r. możemy się pochwalić prawie stuosobową frekwencją. Piszę w pierwszej osobie liczby mnogiej „MY”. Bo do czczenia kolejnej rocznicy śmierci bohaterskiego artylerzysty przyczyniają się wszyscy ci, którym sercu bliski jest Bohater wojny 1919 – 1920, podporucznik z Tykocina.

Tak, tak Szanowny Czytelniku! Ponieważ w obchodach uroczystości, przy kamieniu pamiątkowym z napisem: „Dnia 12–go sierpnia 1920, w miejscu tem oddał swe życie w obronie ziemi ojczystej Zdzisław STRASZEWICZ ppor artylerji kawaler Krzyża „VIRTIUTI MILITARI” i trzech Krzyży Walecznych Kamień ten kładzie Matka„ (pisownia oryginalna) swoje „palce maczali” (w pozytywnym znaczeniu tego zwrotu) i Wójt Gminy Pokrzywnica Adam Rachuba, i Wójt Gminy Winnica Robert Wróblewski (poprzednio: Aleksander Piątkowski i Mariusz Kowalewski), i przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych z Winnicy, Pokrzywnicy, Trzepowa, i Nadleśnictwo Lasy Państwowe z Pułtuska, i Pułtuska Gazeta Powiatowa, i okoliczne szkoły i przedszkola i…. moja skromna osoba (autor niniejszego artykułu).

Właściwie o ppor. Straszewiczu napisałem, w ubiegłych latach (Pułtuska Gazeta Powiatowa z dnia: 23.08.2016r., 14.08.2017r. 14.08.2018r.), prawie wszystko. A tak rzeczywiście o ppor. Zdzisławie można by powiedzieć jednym zdaniem: student Politechniki Petersburskiej, absolwent Michajłowskiej Akademii Artylerii (Polska była wtedy rozszarpana przez trzech zaborców), student Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, ochotnik w czasie wojny polsko – bolszewickiej 1919÷1920, ppor. artylerii 4. baterii 2 pułku artylerii polowej Grupy Artylerii kpt. Jana Bokszczanina XXXIII Brygady Piechoty płk. Stanisława Thiela, kawaler trzech Krzyży Walecznych, kawaler Krzyża Virtuti Militari V klasy…Tylko tyle i aż tyle!!! Cóż więcej mogłoby się zmieścić w życiorysie młodego patrioty?!

Dnia 09.08.2019r., w lesie pod Domosławiem, Wójt Gminy Pokrzywnica, Adam Dariusz Rachuba, zorganizował tradycyjne już, (kultywowane rotacyjnie przez wójtów Gminy Winnica i Pokrzywnica) spotkanie patriotyczne. Nie zabrakło młodzieży, nie zabrakło sztandarów okolicznych szkól, organizacji strażackich, 13 pułku piechoty z pocztem sztandarowym Grupy Rekonstrukcyjnej 13 pp., nie zabrakło mieszkańców pobliskich miejscowości (Domosławia, Pomocni i Piskorni). Tradycyjnie już, uroczystość prowadził kpt. Kazimierz Dobrosielski, przy dźwiękach pieśni patriotycznych serwowanych przez Zbigniewa Mokrzana (również tradycyjnie).

Również do tradycji weszło spotkanie w cieniu starych dębów, przy kawie, herbacie, grochówce i kaszance. Spotkanie aż pięciu kolejnych pokoleń (2. letnia Oktawia Tutak i 92. letni: Władysława i Edward Biernaccy). Pięknym jest to, że każda, coroczna uroczystość wnosi coś nowego: a to powstanie droga dojazdowa, a to ktoś zbuduje ławki, a to pojawi się Apel Poległych, a to zostaną wycięte chaszcze przy kamieniu pamiątkowym, a to zorganizowany zostanie catering (a w tym roku przez panią Agnieszkę Piekarską, kierowniczkę Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pokrzywnicy, wraz z personelem – jedzenie palce lizać), a to… A i nie mogło zabraknąć przedstawiciela Pułtuskiej Gazety Powiatowej – Lecha Chybowskiego, autora zdjęć do niniejszego artykułu (a prywatnie mojego mistrza ideologiczno- warsztatowo-pisarskiego).

Uświetnili spotkanie domosławskie swoją osobą: Tadeusz Nalewajk – przewodniczący Rady Powiatu Pułtuskiego, Zbigniew Księżyk – członek Zarządu Powiatu Pułtuskiego, Witold Chrzanowski – dyrektor Urzędu Pracy w Pułtusku, Bożena Potyraj – dyrektor Biblioteki Publicznej im. J. Lelewela w Pułtusku, Hanna Gajewska – dyrektor Biblioteki Publicznej w Pokrzywnicy…

Po raz pierwszy również pojawiły się odgłosy werbli podczas składania przez zaproszonych gości wieńców kwiatów i zapalania zniczy. A już Wójt Gminy Winnica Robert Wróblewski zapowiada interesujące rozszerzenie uroczystości związanych z obchodami 100-lecia Bitwy Warszawskiej, na terenie Gminy Winnica, o …. Ale to w tej chwili jest mała tajemnica!!! I niech przez rok pozostanie!

I w tym momencie chciałbym złożyć serdeczne podziękowania młodzieży: pocztów sztandarowych szkól z terenu gminy Winnica i Pokrzywnica, harcerzom z 13 Winnickiej Drużyny "Żywioły" im. dh. Olgi Drahonowskiej-Małkowskiej, a w szczególności młodzieży (tak damskiej jak i męskiej) z klas mundurowych Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku pod dowództwem Dariusza Smolińskiego.

Do spotkania za rok!!!

Leszek Malinowski

Zdjęcia: Lech Chybowski

 Ogłoszenia PREMIUM

Zaginął rudo-biały kocur

7 listopada 2019 zaginął duży rudo-biały kastrowany i zaczipowany kocur. Jeżeli wiesz gdzie przebywa zadzwoń 608 43 45 46 lub 516 703 748.


Reklama
 Reklama