:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Chciałbym równo traktować mieszkańców gminy

Wywiad, Chciałbym równo traktować mieszkańców gminy - zdjęcie, fotografia
Portal pultusk24.pl 04/05/2019 10:00

O nowych inwestycjach, połączeniach autobusowych, strajku nauczycieli i planach na przyszłość, z Cezarym Andrzejem Wojciechowskim, wójtem gminy Gzy, rozmawiała Monika Tołłoczko – Dąbrowska.

Proszę powiedzieć coś o sobie, jakie ma Pan doświadczenia w pracy w samorządzie?

Urodziłem się w 1961 roku, w Nowym Szelkowie, w powiecie makowskim. Od 1988 roku jestem związany i zamieszkuję na terenie gminy Gzy, w samych Gzach. Samorządami interesowałem się od zawsze, byłem radnym, dwa razy przewodniczącym rady. Na wójta gminy kandydowałem już wcześniej, w 2018 roku wygrałem wybory. Jestem członkiem Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Gzy, od 2015 roku Delegatem Mazowieckiej Izby Rolniczej oraz laureatem wielu olimpiad i umiejętności rolniczych. Posiadam wykształcenie średnie techniczne, z zawodu jestem rolnikiem. Całe życie zajmowałem się rolnictwem, oprócz obowiązków wójta prowadzę gospodarstwo.

Co obecnie dzieje się w gminie Gzy?

W ubiegłym roku przebudowano ostatni odcinek około pięciokilometrowej drogi powiatowej Łady – Gąsocin, także przebudowana została część drogi w Skaszewie Nowym, wyremontowano świetlicę w Szyszkach. Wszystkie inwestycje były realizowane z niewielkim dofinansowaniem z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Obecnie wystąpiliśmy o nowe projekty. Dostaliśmy dofinansowanie około 150 tysięcy na przeszkolenie informatyczne dla 270 osób. Jesteśmy w trakcie zakupu komputerów. Dofinansowanie jest 100%, zatem zakupujemy sprzęt za dotację i po zakończeniu szkolenia zostaje on dla nas za darmo. To będą szkolenia w szkole w Przewodowie, w szkole w Skaszewie i na świetlicy w Gzach. Zajęcia będą bezpłatne dla mieszkańców gminy Gzy lub osób bezpośrednio związanych, np. pracujących w naszej gminie. Jak tylko sprzęt dotrze, myślę, że po weekendzie majowym już będziemy realizować program. Grupy będą 10. osobowe i każda będzie realizowała 12 godzinne szkolenie, w różnej tematyce m.in. „Rolnik w internecie”, „Rodzic w sieci”, „Kultura w sieci”, można wybrać jeden z siedmiu tematów. Zapisy trwają, trzeba zgłosić się do urzędu gminy. Obecnie jest zapisanych około 100 osób. 22 laptopy zakupione za dofinansowanie po zakończeniu szkolenia mamy przekazać dla Publicznej Szkoły Podstawowej w Skaszewie i dla Publicznej Szkoły Podstawowej w Przewodowie - po 11 sztuk. Staramy się o dofinansowanie na zakup nowego samochodu dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Gzach, która jest w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym. Jeszcze nie mamy decyzji, ale jesteśmy dobrej myśli, że dostaniemy dotację. Samochody mamy stare, z lat 80 – tych. Przydałby się taki samochód niezawodny, żeby można było w każdej chwili ratować mienie i ludzi. Złożyliśmy wnioski do wojewody o dofinansowanie dróg samorządowych oraz na aktywizację pięciu sołectw o dofinansowanie na świetlice, place zabaw, siłownie czy miejsca, które będą służyły do integracji mieszkańców. Złożyliśmy także wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o dofinansowanie na ścieżkę edukacyjną, a dokładnie tablice edukacyjne przy szkole w Skaszewie, na ten cel udało nam się pozyskać od Lasów Państwowych dotację w wysokości 5 tysięcy złotych.

Dla szkoły w Skaszewie z kolei udało się zaadoptować dokumentację i uzyskać pozwolenie na budowę sali gimnastycznej. Będziemy składać wniosek o dofinansowanie na budowę.

Jakie jeszcze inwestycje z Pana programu wyborczego są realizowane? Czy uda się zrealizować wszystkie?

Mój program wyborczy zakładał przywrócenie posterunku policji na terenie gminy. Rozmawiałem już z komendantem, ale nie jest on tym pomysłem zainteresowany ze względów finansowych, nie jest to jednak wykluczone.

Odrodziły się Koła Gospodyń Wiejskich, dwa z nich dostały dofinansowania, chcemy też zaktywizować seniorów, już poczyniliśmy kroki w tym kierunku, chcemy powołać stowarzyszenie albo klub seniora. Mój program nie stworzony po to, żeby tylko obiecywać – jeśli będą dofinansowania, to jest to do wykonania.

Jaka będzie gmina za 10, 15 lat? Czy mieszkańcy mogą liczyć na połączenia autobusowe?

Chciałbym równo traktować mieszkańców gminy, żeby główne drogi gminne miały nawierzchnię asfaltową, ale to w perspektywie raczej co najmniej 15 lat. Jeśli droga nie ma odpowiedniej szerokości, nie można złożyć wniosku o dofinansowanie. Dojazd do miast to bardzo duży problem. Obecnie rząd obiecuje dopłaty do linii autobusowych, jednak nie wiadomo kiedy będą realizowane. Żeby takie połączenia powstały, linia musi przebiegać przez sąsiednie gminy, a co za tym idzie, należy konsultować ten temat z ościennymi gminami i z powiatem.

Trwa strajk nauczycieli. Czy wszystkie szkoły w gminie strajkują?

Strajk podjęły tylko dwie z czterech szkół – w Skaszewie i Przewodowie. Jest to pewnym utrudnieniem. Z tego co wiem, opinia nie jest najlepsza wśród lokalnej społeczności.

Jak wpłynęło 500+ na rodziny w Gzach? Czy ma wpływ na przyrost naturalny w gminie?

Urodzeń jest więcej, ale nie prowadzimy badań, czy jest to bezpośrednio związane z tym programem. Myślę, że na pewno wszystko zależy od każdej rodziny, jak wydatkuje, co za to kupi, jak zainwestuje. Wiadomo, że każdy ma inne priorytety i inaczej wydatkuje, ale jeżeli rzeczywiście jest to wydatkowane na dzieci, to na pewno, zwłaszcza na terenie wiejskim, gdzie jedna osoba w rodzinie pracuje, to program ma pozytywny wpływ i większość sobie chwali.

Dziękuję za rozmowę.Ogłoszenia PREMIUM

Wynajem sprzętu

Wynajmę - Odkurzacze piorące - młoty wyburzeniowe - młotowiertarki - żyrafa+odkurzacz - odkurzacz budowlany - osuszacz - drabiny rusztowania -..


Zaginął rudo-biały kocur

7 listopada 2019 zaginął duży rudo-biały kastrowany i zaczipowany kocur. Jeżeli wiesz gdzie przebywa zadzwoń 608 43 45 46 lub 516 703 748.


Reklama
 Reklama