:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

Absurd drogowy na trasie Golądkowo – Pułtusk wciąż aktualny

Interwencje PGP, Absurd drogowy trasie Golądkowo Pułtusk wciąż aktualny - zdjęcie, fotografia
Portal pultusk24.pl 04/04/2018 13:43

Dokładnie rok temu, 4 kwietnia, w 14 numerze Pułtuskiej Gazety Powiatowej, ukazał się artykuł pt. „Absurd drogowy na trasie Golądkowo – Pułtusk”. Jak poinformował nas radny Artur Miler, który w ubiegłym roku interweniował w tej sprawie, do dziś błędne oznakowanie miejscowości nie zostało poprawione. Artykuł cytujemy w całości.

Mieszkańcy Łachonia, Kokoszki, Płocochowa nie mają szczęścia. W dowodach mają prawidłowe adresy, przed wyborami kandydaci też wiedzą do jakich drzwi zapukać, a osoby decydujące o oznakowaniu miejscowości upierają się, żeby przenieść granice wsi gdzie indziej.

Drogowy absurd ma miejsce na drodze wojewódzkiej nr 571, między Nasielskiem a Pułtuskiem.

Postawione tam niedawno tablice oznaczające początek i koniec miejscowości usytuowane są w odległości kilkuset metrów od miejsca, gdzie faktycznie powinny być. Miejscowości nie były oznakowane prawidłowo od wielu lat, dlatego mieszkańcy napisali skargę do Urzędu Miejskiego w Pułtusku. Urząd ujął się za mieszkańcami i 18 lutego 2015 roku wystąpił z pismem do Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie o poprawę oznakowania miejscowości w ciągu drogi wojewódzkiej nr 571, między Golądkowem a Pułtuskiem, m.in. w miejscowościach – Łachoń, Kokoszka i Płocochowo. W piśmie szczegółowo opisano skargi mieszkańców. W tej sprawie interweniował też od dwóch lat Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Pułtusku Artur Miler.

15 marca, na zlecenie Urzędu Miejskiego w Pułtusku, zarządca drogi wojewódzkiej 571 dokonał nowego oznakowania w ramach zmiany organizacji ruchu. Po przeszło dwóch latach nowe tablice pojawiły się, ale niestety z jeszcze większymi błędami.

Zdaniem wiceprzewodniczącego rady i popierających go mieszkańców, nowe oznakowanie jest błędne i budzi wśród ludzi skrajne emocje – od śmiechu do złości. Mieszkańcy zadają sobie pytanie – dlaczego nikt wcześniej nie dokonał wizji lokalnej terenu, nie porozmawiał z mieszkańcami, przedstawicielami lokalnego samorządu, nie poczytał tabliczek adresowych na poszczególnych posesjach, nie skorzystał z nawigacji, zdjęć satelitarnych itp.?

Prawdopodobnie całe opracowanie odbyło się na podstawie map z programu Geosystem. Jest to program geodezyjny Starostwa Powiatowego w Pułtusku, z którego korzysta Wydział Geodezji.

Podczas dziennikarskiej wizji lokalnej, w towarzystwie wiceprzewodniczącego rady Artura Milera, udało nam się sporządzić ogólny zarys błędnego oznakowania na DW 571, na trasie Golądkowo – Pułtusk.

Wyjeżdżając z Golądkowa drogą wojewódzką w stronę Pułtuska widzimy tablicę z nazwą miejscowości Łachoń, należącej do gminy Winnica. Jedziemy ok. kilometra i nie widzimy żadnych zabudowań tej miejscowości (do Łachonia należałoby kierować się wcześniej na drogę Golądkowo – Stare Bulkowo) – Tablica informacyjna stoi na wysokości samych pól, trudno jest więc zorientować się, jak dojechać do terenu zabudowań. Tak naprawdę jeżeli ktoś chce trafić do Łachonia, to w drugą stronę i w prawo ok. 2 kilometry w bok – wyjaśnia Artur Miler.

Z Łachonia dojeżdżamy do jednego domu wsi Kokoszka (po lewej) i jednego domu wsi Łępice (po prawej). Widzimy znak Płocochowo i jednocześnie koniec Kokoszki (gdzie początek, nie oznakowano). Do Płocochowa jeszcze ok. pół kilometra, a za znakiem oznajmującym „koniec” jeszcze siedem gospodarstw z adresem Kokoszka – w jednym z domów mieszka sołtys Kokoszki, a przed domem znajduje się tablica ogłoszeniowa dla sołectwa Kokoszka. Analogicznie jadąc od strony Pułtuska mijamy 7 zabudowań Kokoszki, a przed ósmym zabudowaniem (ostatnim) znajduje się tablica „Kokoszka”.

Reasumując - znaki informujące o wjeździe na teren wsi Kokoszka ustawione są z pominięciem 6 domów, w tym pani sołtys Kokoszki, stojącego na samym początku. Dojeżdżamy do tablicy „koniec Płocochowa” na jednym słupku z tablicą „Jeżewo”. Pomiędzy Płocochowem a Jeżewem dwa gospodarstwa mają adres Kacice.

29 marca w Kurierze Mazowieckim wyemitowano materiał dotyczący błędnego oznakowania na DW 571, na trasie Golądkowo – Pułtusk – Sprawdzimy tę organizację ruchu i te znaki, które zostały faktycznie ustawione w terenie. Sprawdzimy, czy być może pracownicy popełnili jakiś błąd – powiedziała w materiale telewizyjnym Monika Burdon rzecznik prasowy MZDW w Warszawie.

My również zwróciliśmy się do Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Otrzymaliśmy ją dzień po emisji materiału w Kurierze Mazowieckim. Zarządca drogi, po przeanalizowaniu sytuacji, wykluczył pomyłkę ze swojej strony – Kompletna dokumentacja projektowa dotycząca oznakowania drogowskazowego została wykonana na zlecenie UG Pułtusk. Oznakowanie zostało ustawione zgodnie z projektem oraz na podstawie dołączonych map z programu Geosystem (program geodezyjny Starostwa Powiatowego w Pułtusku), znaki stoją zgodnie z granicami administracyjnymi sołectw, a nie lokalowo przyjętych nazw miejscowość. Jeżeli są rozbieżności – musi to wyjaśnić Urząd Gminy – przyznała w odpowiedzi na nasze zapytanie rzecznik MZDW Monika Burdon.

Problem w tym, że nazwy lokalowo przyjęte, jak pisze pani rzecznik mają odzwierciedlenie w danych adresowych – tak oznakowane są domy i takie adresy mają mieszkańcy w dowodach, inaczej zaś kierują tabliczki. Stwarza to poważny problem np. dla straży, pogotowia, policji i osób nieznających miejscowości. Radny widzi jeszcze jeden negatywny aspekt złego oznakowania wsi – edukacyjny. - Skoro młodzież mieszkająca na tych terenach widzi takie oznaczenia, widzi, że ktoś robi źle i nie ponosi za to konsekwencji, to uczy się, że tak można postępować.

- Niech postawią te znaki do góry nogami, to ludzie będą wiedzieli, że to kpiny – komentuje radny Artur Miler ustawienie ośmiu nowych tablic z nazwami miejscowości Łachoń, Kokoszka i Płocochowo, informujących, gdzie zaczynają się granice wsi i gdzie się kończą. Skoro pracownicy MZDW nie popełnili błędu oznaczając granice miejscowości, wniosek z tego taki, że być może w mapach starostwa dawno nie było stosownych aktualizacji.

Mieszkańcy Łachonia, Kokoszki, Płocochowa mają nadzieję, że nie będą musieli czekać kolejne 2 lata na rozstrzygnięcie sprawy.

Ewa Kowalczyk

Pułtuska Gazeta Powiatowa, nr 14, 4 kwietnia 2017 r.

MATERIAŁ W KURIERZE MAZOWIECKIMOgłoszenia PREMIUM

Zaginął rudo-biały kocur

7 listopada 2019 zaginął duży rudo-biały kastrowany i zaczipowany kocur. Jeżeli wiesz gdzie przebywa zadzwoń 608 43 45 46 lub 516 703 748.


Reklama
 Reklama